TBS - Towarzystwo Budownictwa Społecznego
13.12.2011
TBS czyli Towarzystwa Budownictwa Społecznego zostały powołane do życia poprzez Ustawę z dnia 26 października 1995 o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
tbs praktycznie od samego początku budziły liczne wątpliwości a zapisy ustawy odnoszące się do lokali mieszkalnych w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego -
tbs w licznych miejscach są nieprecyzyjne i nieprzystosowane do realiów rynkowych.
Nazwa towarzystwa, oprócz wyrazów wskazujących na jego formę organizacyjną, powinna zawierać wyrazy „towarzystwo budownictwa społecznego” lub skrót „TBS”. Wyrazy „towarzystwo budownictwa społecznego” i skrót „TBS” mogą być używane w nazwie oraz do określenia działalności lub reklamy wyłącznie w odniesieniu do towarzystw budownictwa
Przedmiotem działania
tbs jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Jednakże
tbs może również nabywać budynki mieszkalne, przeprowadzać remonty i modernizację obiektów przeznaczonych na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu oraz wynajmować lokale użytkowe znajdujące się w budynkach towarzystwa, jak również sprawować na podstawie umów zlecenia zarząd budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi niestanowiącymi jego własności, z tym że powierzchnia zarządzanych budynków niemieszkalnych nie może być większa niż powierzchnia zarządzanych budynków mieszkalnych, prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zasobach mieszkaniowych
tbs są ustalane przez zgromadzenie wspólników, walne zgromadzenie akcjonariuszy albo walne zgromadzenie w takiej wysokości, aby suma czynszów za najem wszystkich lokali eksploatowanych przez towarzystwo pozwalała na pokrycie kosztów eksploatacji i remontów budynków oraz spłatę kredytu zaciągniętego na budowę.
Czynsz w
tbs, o którym mowa wyżej, nie może być wyższy w skali roku niż 4 % wartości odtworzeniowej lokalu, obliczonej według przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego
Umowa najmu
tbs może przewidywać obowiązek wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu, istniejących w dniu opróżnienia lokalu.
Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 kwietnia 2003 roku w sprawie III CZP 7/2003 wysokość kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu w domu należącym do towarzystwa budownictwa społecznego ustala się na podstawie przepisu art. 32 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 98 poz. 1070 ze zm.), także po wejściu w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2001 r. Nr 71 poz. 733 ze zm.).
Tagi: tbs, partycypacja, czynsz, cesja, podział majątku
Opinie naszych zadowolonych Klientów