Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Sprzeciw od nakazu zapłaty

08.12.2011
Sprzeciw od nakazu zapłaty jest swoistą formą odpowiedzi na nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym lub w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wynosi 14 dni, zaś skutkiem jego nie wniesienia w terminie będzie uprawomocnienie się wyroku i konieczność opłacenia kwoty objętej nakazem zapłaty.
 
Forma sprzeciwu od nakazu zapłaty
 
Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz zapłaty, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza sądowego - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. W piśmie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, a także pozostałe zarzuty przeciwko żądaniu pozwu oraz wszystkie okoliczności faktyczne i dowody na ich potwierdzenie.
 
Jeżeli pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu wymaga również zachowania tej formy.
 
Należy pamiętać aby sprzeciw od nakazu zapłaty został przygotowany profesjonalnie, w szczególności należy pamiętać o regułach postępowania cywilnego wynikającej z art. 6 Kodeksu cywilnego oraz prekluzji dowodowej.
 
Art. 6 Kodeksu cywilnego - Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
 
Art. 5055 Kodeksu postępowania cywilnego - Okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe nie zgłoszone w pozwie, odpowiedzi na pozew, na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
 
Art. 50535 Kodeksu postępowania cywilnego - Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy.
 
Opłata sądowa za wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty
 
Ustawa o kosztach cywilnych w sprawach sądowych nie przewiduje ponoszenia przez Pozwanego dodatkowych kosztów sądowych w związku z wniesionym sprzeciwem od nakazu zapłaty. Takie koszty natomiast ponosi pozwany w przypadku wnoszenia zarzutów od nakazu zapłaty tzn. zaskarżenia nakazu zapłaty wydanego w trybie nakazowym.
 
Co dzieje się po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty 
 
W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc, a przewodniczący wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu razem z wezwaniem na rozprawę.
 
Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Sprzeciw jednego tylko ze współpozwanych o to samo roszczenie oraz co do jednego lub niektórych uwzględnionych roszczeń powoduje utratę mocy nakazu jedynie co do nich.
 
W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu w postępowaniu elektronicznym nakaz zapłaty  traci moc w całości, a sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej tzn. do Sądu właściwego dla miejsca zamieszkania lub siedziby Pozwanego.
 
Jakie zarzuty powołać w sprzeciwie od nakazu zapłaty
 
Nie można z góry określić jakie zarzuty należy powoływać w sprzeciwie od nakazu zapłaty. Każda sprawa jest inna i zalecamy w takich sprawach skorzystać z pomocy prawnika, błędy w przygotowaniu sprzeciwu mogą mieć nieodwracalne skutki w zakresie jego skutecznego wniesienia.
 
Najczęstszymi zarzutami powołanymi przez nas w przygotowanych sprzeciwach to zarzut: przedawnienia, braku legitymacji czynnej, niewłaściwego wykazania zasadności roszczenia, etc.


Tagi: sprzeciw od nakazu zapłaty, nakaz zapłaty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 29.02.2012 Bartek napisał(a):

  Bardzo dziękuję za pomoc. Właśnie wygrałem sprawę z firmą Prokura dzięki sprzeciwowi od nakazu zapłaty przygotowanego przez LexVin.

 • 02.11.2012 Karolina napisał(a):

  Muszę przyznać, iż serwis LexVin to naprawdę profesjonaliści. Trafiłam na ich ślad czytając wywiad z założycielem serwisu w jednej z gazet ogólnopolskich. Dzięki sprzeciwowi od nakazu zapłaty wygrałam sprawę dotyczącą Konwencji CMR. Polecam ich usługi.

 • 26.11.2012 Patrycja napisał(a):

  Czy są tu wnioski sprzeciw od nakazu zapłaty? Oraz o przerzuceniu terminu do komornika? Proszę o pomoc.

 • 26.11.2012 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  Nasza firma zajmuje się przygotowaniem profesjonalnych sprzeciwów od nakazu zapłaty. W celu zamówienia usługi należy wypełnić formularz dostępny po kliknięciu w "Zamów pismo" (lewy, górny róg strony).

 • 20.12.2012 Stefan napisał(a):

  Czy firma może wystawić refakturę bez mojej zgody ,nie powiadamiając mnie ?

 • 04.07.2013 Ewelinka napisał(a):

  Mój problem dotyczy nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Powodem jest Spółdzielnia Mieszkaniowa, która żąda solidarnej spłaty powstałego zadłużenia od moich rodziców, brata oraz mnie.
  W połowie 2011 roku wyprowadziłam się z zadłużonego mieszkania moich rodziców. Pod koniec września 2011 roku otrzymałam pierwszy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, na który zaciągnęłam kredyt. Pieniądze z kredytu wpłaciłam Spółdzielni Mieszkaniowej na poczet zadłużenia.
  Wszystkie pisma do i z Sądu są adresowane na adres mojego obecnego miejsca zamieszkania. Kuratorzy sądowi, społeczni oraz pracownicy MOPS-u odwiedzają mnie w moim obecnym miejscu zamieszkania, które zajmuję razem z partnerem od 10 października 2011. Dodatkowo zostałam najemcą wynajmowanego mieszkania i została ze mną podpisana umowa najmu od sierpnia 2012r.
  Tak w skrócie wygląda moja sytuacja.
  We mnie rodzi się sprzeciw, co do nakazu zapłaty, dlatego, że niestety istnieje zdaje się obowiązek stałego meldunku, a nie mam możliwości zameldowania się gdzie indziej. Dla Spółdzielni moje zameldowanie jest w tej sytuacji tożsame z mieszkaniem w zadłużonym mieszkaniu i pociąganie mnie do współodpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Czy możecie mi Państwo pomóc ?

 • 04.07.2013 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  Jak najbardziej Pani zastrzeżenia co do wydanego nakazu zapłaty są słuszne a sprawa przeciwko Spółdzielni jest do wygrania. Proszę o skorzystania z formularza do zadawania pytań "Zapytaj prawnika" i przesłanie nam skanów otrzymanych z sądu dokumentów wraz z wskazaniem daty ich odbioru.

 • 22.07.2013 Marcin napisał(a):

  Witam serdecznie, kilka dni temu otrzymałem z Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie VI wydział Cywilny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wniesiony przez BEST III Niestandaryzowany Sekurytyzayjny Fundusz Inwetycyjny Zamknięty z siedzibą Gdyni na kwotę 38 151,51 PLN.
  Rzecz dotyczy kredytu jaki miałem w Euro Banku od 06.07.2007 roku, a który został kupiony przez Best w dniu 30.11.2012. Czy jest możliwe wniesienie sprzeciwu od tego nakazu i szansa na to, że Best odstąpi od egzekucji?
  Będę wdzięczny za odpowiedź i ewentualną wycenę Państwa pomocy prawnej, jeśli jest szansa, po przeczytaniu tej sprawy, że może ta kwota uległa przedawnieniu ?

 • 22.07.2013 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  Marcinie proszę prześlij nam otrzymane dokumenty na maila biuro@lexvin.pl oraz informację na ile lat Eurobank udzielił pożyczki oraz czy dokonał jej wypowiedzenia przed tym terminem.

 • 29.01.2014 Tomasz napisał(a):

  Chciałbym bardzo podziękować za okazaną pomoc załatwieniu sprawy z Prokurą "Krukiem". Szybko załatwiony Sprzeciw i dalsza pomoc w odzyskaniu zajętych przez Komornika pieniędzy szybko i profesjonalnie została przeprowadzona "bez wychodzenia z domu" i odwiedzania kogokolwiek.Polecam

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły