Zasady dotyczące postępowania dowodowego w procesie karnym
02.12.2011- zasada prawdy materialnej;
- zasada bezpośredniości;
- zasada koncentracji materiału dowodowego;
- zasada swobodnej oceny dowodów.
- warunek obiektywny – dowody, które zostały przeprowadzone w postępowaniu powinny u każdego racjonalnego człowieka rodzić przekonanie, iż ustalenia faktyczne poczynione w tym postępowaniu są zgodne z prawdą;
- warunek subiektywny – organ prowadzący postępowanie powinien być przekonany, iż dokonane przez niego ustalenia stanu faktycznego będące podstawą wydanej decyzji są zgodne z rzeczywistym stanem rzeczy.
- ustalenia stanu faktycznego dokonane przez sąd powinny opierać się na dowodach, które zostały przeprowadzone na rozprawie – dyrektywa ta wynika z art. 410 k.p.k., zgodnie z którym podstawę wyroku może stanowić tylko całokształt okoliczności ujawnionych w toku rozprawy głównej;
- dowody powinny zostać przeprowadzone bezpośrednio przed sądem, który orzeka w danej sprawie – jest to dyrektywa nie skodyfikowana; przepisy prawa dopuszczają jednak od niej wyjątki w postaci dopuszczenia odczytania na rozprawie protokołów z przesłuchania oskarżonego, świadka lub biegłego, które zostały sporządzone w postępowaniu przygotowawczym albo na rozprawie zarówno w tej, jak i w innej sprawie (np. art. 389, 391 k.p.k.);
- przede wszystkim powinno korzystać się z dowodów pierwotnych, nie można jednak pomijać dowodów pochodnych – jest to dyrektywa nie skodyfikowana; wynika ona z faktu, iż dowód pierwotny pozwala na lepsze poznanie prawdy ze względu na mniejsze niebezpieczeństwo zniekształceń.
- koncepcję prekluzji w przytaczaniu faktów i dowodów – koncepcja ta polega na zobowiązaniu stron do przytaczania od razu wszystkich znanych przez nią faktów i dowodów pod rygorem utraty prawa do ich przytaczania w dalszym etapie postępowania; koncepcja ta znana była Kodeksowi postępowania karnego z 1928 r.;
- koncepcję dyskrecjonalnej władzy sędziego – koncepcja ta polega na umożliwieniu sądowi uwzględniania faktów i dowodów powoływanych przez strony w dalszym etapie postępowania, pomimo możliwości ich powołania na początku postępowania; koncepcja ta jest przyjęta w obowiązującym Kodeksie postępowania karnego.
- przerwa w rozprawie (art. 401-403 k.p.k.);
- odroczenie rozprawy (art. 404 k.p.k.);
- odroczenie wydania wyroku (art. 411 k.p.k.).
- swobodnej niekontrolowanej oceny dowodów – sąd nie ma obowiązku uzasadniania swoich orzeczeń, a dokonana przez niego ocena dowodów nie podlega kontroli instancyjnej;
- swobodnej kontrolowanej oceny dowodów – sąd jest obowiązany uzasadniać swoje orzeczenia, a dokonana przez niego ocena dowodów podlega kontroli instancyjnej; zasada ta jest przyjęta w obowiązującym Kodeksie postępowania karnego.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.