Pozew do sądu pracy
25.11.2011
Niemal każdy z nas wcześniej czy później spotka się z sytuacją kiedy konieczne będzie złożenie
pozwu do sądu pracy. Czym właściwie jest
sąd pracy ? Jak należy napisać
pozew do sądu pracy oraz z jakimi kosztami wiąże się wniesienie pozwu do sądu pracy ? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Pozew do sądu pracy winien spełniać wymagania stawiane pismom procesowym w kodeksie postępowania cywilnego.
pozew do sądu pracy powinien zawierać:
-
dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
-
przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;
-
wskazanie dowodów na potwierdzenie powołanych okoliczności;
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
oznaczenie rodzaju pisma;
-
osnowę pozwu lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
-
wymienienie załączników;
-
oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze - sygnaturę akt;
Petitum pozwu do sądu pracy
W petitum pozwu do sądu pracy wskazujemy o co wnosimy.
Wnoszę o zasądzenie od strony pozwanej na rzecz powódki kwoty 2.400,00 zł tytułem odszkodowania z powodu bezprawnego i bezzasadnego rozwiązania z powódką umowy o pracę bez wypowiedzenia 19.VIII.1997 r. z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.
W petitum pozwu do sądu pracy wnosimy również o przeprowadzenie dowodów oraz wskazujemy na jakie okoliczności dany dowód ma zostać przeprowadzony.
Wnoszę o wezwanie na rozprawę Krzysztofa Owczarka - adres jak strony pozwanej, na okoliczność braku konsultacji z zakładową organizacją związkową oświadczenia woli strony pozwanej o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Uzasadnienie pozwu do sądu pracy
W uzasadnieniu pozwu do sądu pracy opisujemy wszystkie okoliczności faktyczne istotne dla rozstrzygnięcia sprawy przez sąd oraz wskazujemy uzasadnienie prawne swoich roszczeń.
Sąd właściwy dla rozpoznania pozwu kierowanego do sądu pracy
Powództwo w sprawach z zakresu prawa pracy może być wytoczone bądź przed sąd właściwości ogólnej pozwanego, bądź przed sąd, w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 21 kwietnia 1970 roku w sprawie I PZ 17/70 zakładem pracy w rozumieniu art. 462 kpc nie jest siedziba pracodawcy, lecz należący do niego konkretny zakład, w którym pracownik jest bądź był zatrudniony.
Do właściwości sądów rejonowych, bez względu na wartość przedmiotu sporu, należą sprawy z zakresu prawa pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy, o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, o przywrócenie do pracy i przywrócenie poprzednich warunków pracy lub płacy oraz łącznie z nimi dochodzone roszczenia i o odszkodowanie w przypadku nieuzasadnionego lub naruszającego przepisy wypowiedzenia oraz rozwiązania stosunku pracy, a także sprawy dotyczące kar porządkowych i świadectwa pracy oraz roszczenia z tym związane.
W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania strona odwołująca się od decyzji wydanej przez organ rentowy, chyba że przepis odrębny stanowi inaczej.
W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w których wniesiono odwołanie od decyzji Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wojskowego organu emerytalnego albo organu emerytalnego właściwego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Więziennej, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę ten organ.
W sprawach, w których nie można określić właściwości sądu według przepisów paragrafów poprzedzających, jak również w sprawach, w których ubezpieczony zamieszkały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej otrzymuje świadczenie wypłacane przez wyznaczoną przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednostkę organizacyjną tego Zakładu, właściwy jest sąd, w którego okręgu ma siedzibę organ rentowy.
Sąd właściwy może na zgodny wniosek stron przekazać sprawę do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu rozpoznającemu sprawy z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, jeżeli przemawiają za tym względy celowości. Postanowienie w tym przedmiocie może zapaść na posiedzeniu niejawnym. Sąd, któremu sprawa została przekazana, jest związany postanowieniem sądu przekazującego.
Opłata sądowa od pozwu do sądu pracy
W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.
W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i w sprawach odwołań rozpoznawanych przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Tagi: prawo pracy, pozew, sąd pracy, kodeks pracy
Opinie naszych zadowolonych Klientów
-
03.11.2012
Kacper napisał(a):
Czy ktoś wie gdzie ma siedzibę Sąd Pracy dla Długosiodła ?
-
03.11.2012
Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):
Teoretycznie w przypadku Sądu Rejonowego powinien to być Sąd Rejonowy w Wyszkowie ale na ich stronach nie widzę Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych warto więc zadzwonić i się upewnić.
-
03.12.2012
Nas2008 napisał(a):
Szukam pomocy padłem ofiara mobbingu w potężnej firmie nie została przedłożona mi umowa chce wnieść sprawę nie mam na prawnika co mam robić mam świadków.