Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

24.11.2011
Urlop okolicznościowy to prawo pracownika do dnia wolnego w związku z ważnym wydarzeniem rodzinnym, takim jak urodzenie dziecka czy też ślub. Kwestie związane z udzieleniem urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r., dotyczącym sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień z pracy.
 
Zgodnie z art. 15 Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r., dotyczącym sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień z pracy pracodawca jest obowiązany zwolnic od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w razie urodzenia się jego dziecka. Za czas zwolnienia od pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
 
Przy ustalaniu wynagrodzenia za dzień wolny z tytułu urodzenia dziecka stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
 
Wskazać należy,  że w sytuacji gdy urodzenie dziecka miało miejsce w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, dni wolne nie przysługują. 
 
Ważne jest to, iż pracownikowi, który nie wykorzystał urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka, nie przysługuje ekwiwalent pieniężny z tego tytułu.
 
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
 
W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy z powodu urodzenia dziecka, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.
 
Podstawą do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego w związku z narodzinami jego dziecka jest oświadczenie pracownika. Ponadto pracownik musi udokumentować fakt narodzin dziecka poprzez przedstawienie pracodawcy aktu urodzenia dziecka (dokument ten można uzupełnić w późniejszym terminie).


Tagi: urlop, dziecko, prawo pracy, kodeks pracy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 05.08.2012 Mirosław P. napisał(a):

  U nas w kraju robi się bezprawie w Państwie prawa.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły