Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Karalność zabójstwa eutanatycznego

18.11.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
W art. 150 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r., Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) uregulowano karalność zabójstwa eutanatycznego. W doktrynie brak jest jednolitego nazewnictwa dla określenia tego przestępstwa. Spotyka się określenia zabójstwo na żądanie, eutanazja, zabójstwo ze współczucia, czy zabójstwo z litości. Słowo eutanazja pochodzi od gr. euthanasia – „dobra śmierć”.
W polskim prawie eutanazja jest bezwzględnie zakazana, jednak zabójstwo eutanatyczne stanowi uprzywilejowany typ przestępstwa zabójstwa. Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż eutanazja jest zakazana przez Kodeks etyki lekarskiej.
W polskim prawie eutanazja jest bezwzględnie zakazana.
Zgodnie z art. 150 § 1 k.k. kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Zatem o zabójstwie eutanatycznym można mówić, jeżeli spełnione są łącznie dwie przesłanki. Po pierwsze, przyszła ofiara musi żądać, aby pozbawiono ją życia. Czyli uznać należy, że nie wystarczy tylko zgoda ofiary, lecz musi być to żądanie. Po wtóre, sprawca musi dokonać eutanazji pod wpływem współczucia dla ofiary. Należy zaznaczyć, że druga z przesłanek może budzić znaczne wątpliwości interpretacyjne, ponieważ jest ona oparta na osobistym i subiektywnym odczuciu sprawcy przestępstwa. Większa część doktryny uznaje, że powodem współczucia powinno być cierpienie fizyczne przyszłej ofiary, tylko odosobnione głosy przychylają się do włączenia cierpień psychicznych jako spełniających przesłanki art. 150 § 1 k.k.
Przy zabójstwie eutanatycznym powodem współczucia powinno być cierpienie fizyczne przyszłej ofiary.
Jeżeli, którakolwiek z dwóch wymienionych przesłanek nie jest spełniona to nie można mówić o eutanazji, lecz o przestępstwie zabójstwa (art. 148 § 1 k.k.). eutanazja jest przestępstwem powszechnym, jednak przyjmuje się, że jej najczęstszymi sprawcami mogą być osoby najbliższe dla ofiary.
W myśl art. 150 § 2 k.k. w wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Często uznaje się, że są to takie sytuacje, w których terapia, często pozorna, przedłuża agonię, kiedy cierpienia chorego przekraczają zdolności ich znoszenia.


Tagi: zabójstwo, eutanazja, prawo karne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły