Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pozew o zachowek

10.11.2011
Roszczenie o zapłatę zachowku zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w art. 991 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
Jeżeli osoba zobowiązana do zapłaty zachowku odmawia dobrowolnej zapłaty zachowku pozostaje wniesienie pozwu o zapłatę zachowku do sądu. 
 
Wymagania formalne pozwu o zachowek
Pozew o zachowek winien spełniać wymagania dotyczące pozwów oraz pism procesowych szczegółowo opisanych w Kodeksie postępowania cywilnego. 
W pozwie o zachowek należy wskazać w szczególności strony postępowania (powoda i pozwanych), o co wnosimy, powołać dowody na poparcie naszych roszczeń,  uzasadnić pozew oraz wskazać wartość przedmiotu sporu.
Zasądzenie od pozwanego Jerzego Nowaka na rzecz powoda Jana Kowalskiego kwoty 10.000 (dziesięć tysięcy) zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty.
W przypadku powództwa o zapłatę zachowku - wartość przedmiotu sporu stanowi wartość zachowku.
 
Właściwość sądu w sprawie o zachowek
Powództwo z tytułu zachowku wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.
Ostatnie miejsce zamieszkania określa się według przepisów Kodeksu cywilnego. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Jeżeli wartość roszczenia o zachowek przekracza kwotę 75 000 zł pozew o zachowek należy skierować do Sądu Okręgowego, w pozostałych przypadkach pozew należy złożyć w Sądzie Rejonowym.
 
Opłata sądowa od pozwu o zachowek
Roszczenie o zachowek jest roszczenie o prawa majątkowe. Zgodnie z treścią art. 13 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych.
W przypadku złożenie pozwu o zachowek na kwotę 9 000 zł opłata sądowa od pozwu o zachowek będzie wynosić 450 zł (9 000 x 0,05).
Pozew o zachowek powinien być należycie opłacony. Nieuzpełnienie braku opłaty sądowej w wyznaczonym przez przewodniczącego terminie skutkuje zwrotem pozwu.


Tagi: zachowek, zachówek, pozew, sąd, prawo zachówku

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 21.05.2012 Urszula napisał(a):

  Co zrobic w przypadku gdy nie mam pieniędzy na opłatę sądową od pozwu o zachowek.

 • 22.05.2012 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  W takim przypadku pozostaje Pani wnioskowanie o zwolnienie z kosztów sądowych na podstawie Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. W sprawach o zachowek sąd jednak niezmiernie rzadko zwalnia Powoda z tych kosztów.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły