Jak napisać apelację od wyroku ?
03.11.2011Apelacja jest środkiem odwoławczym przysługującym od wyroku sądu pierwszej instancji. Apelację od wyroku sądu rejonowego rozpoznaje sąd okręgowy, a od wyroku sądu okręgowego jako pierwszej instancji - sąd apelacyjny.
Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia.
Sąd pierwszej instancji odrzuci na posiedzeniu niejawnym apelację wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również apelację, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.
Apelacja powinna zawierać:
- oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części,
- zwięzłe przedstawienie zarzutów,
- uzasadnienie zarzutów,
- powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów i dowodów oraz wykazanie, że ich powołanie w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji nie było możliwe albo że potrzeba powołania się na nie wynikła później,
- wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia.
Nie ma uniwersalnego wzoru apelacji. Przygotowanie profesjonalnej apelacji dającej szanse na zmianę zaskarżonego wyroku jest zajęciem pracochłonnym oraz wymagającym wiedzy prawniczej. Poniżej przedstawiamy niektóre częste zarzuty proceduralne w sprawach apelacyjnych.
Naruszenie przepisu postępowania - art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego
Artykuł 232 k.p.c. w brzmieniu ustawy z dnia 1 marca 1996 r. o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. 1996 r. Nr 43 poz. 189 ze zm.) stanowi, że strony są obowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne, sąd może jednak dopuścić także dowód niewskazany przez stronę.
Decyzja o dopuszczeniu dowodu z urzędu nie została jednak pozostawiona do swobodnego uznania sądu. W wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych sytuacjach sąd powinien, gdy jest to - ujmując najogólniej - niezbędne do prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy, skorzystać z możliwości dopuszczenia dowodu niewskazanego przez stronę, np. w przypadkach dążenia przez stronę do obejścia prawa, podejrzenia prowadzenia przez strony procesu fikcyjnego, rażącej nieporadność strony działającej bez profesjonalnego pełnomocnika, istnienia wysokiego prawdopodobieństwa zasadności dochodzonego powództwa (por. uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 maja 2000 r. III CZP 4/2000 OSNC 2000/11 poz. 195, wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 listopada 1997 r. III CKN 244/97 OSNC 1998/ 3 poz. 52, wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 25 czerwca 1998 r. III CKN 384/98 LexPolonica nr 333024, wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 20 grudnia 2005 r. III CK 121/2005 LexPolonica nr 2027817, wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 5 września 2008 r. I CSK 117/2008 LexPolonica nr 2027996).
Naruszenie przedmiotowego przepisu stanowi częste uchybienie sądu pierwszej instancji, dlatego w trakcie przygotowywania apelacji warto w okolicznościach danej sprawy rozważyć podniesienie przedmiotowego zarzutu.
Naruszenie przepisu postępowania - art. 328§2 Kodeksu postępowania cywilnego
Kolejnym istotnym zarzutem przy przygotowaniu apelacji jest zarzut naruszenia art. 328§2 Kpc - uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.
Naruszenie przepisów postępowania - art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego
Zgodnie z treścią art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.
-
03.10.2012
Greta Ellmers napisał(a):
Bardzo pomocne
-
01.01.2013
Jacek napisał(a):
Potwierdzam - bardzo pomocne! Panie Darku proszę o więcej zarzutów, jakie można stawiać.
-
02.01.2013
Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):
Uzasadnienie każdego wyroku wymaga odrębnej analizy. W celu wyceny przygotowania profesjonalnej apelacji najlepiej przesłać nam wyrok wraz z uzasadnieniem i opisem sprawy za pośrednictwem formularza dostępnego po kliknięciu "Zapytaj prawnika".
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.