Jak napisać pozew ?
02.11.2011Pozew jest pismem procesowym rozpoczynającym postępowanie. Od profesjonalizmu i prawidłowości przygotowania pozwu nie tylko zależy szybkość rozpatrzenia sprawy ale niejednokrotnie decyduje również o wygranej w danej sprawie.
Pozew powinien zawierać takie elementy jak: oznaczenie sądu do którego pozew jest kierowany, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę pozwu, dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, podpis strony, wymienienie załączników, oznaczenie miejsca zamieszkania stron, wskazanie wartości przedmiotu sporu.
Ponadto pozew może zawiera wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda.
Należy jednak pamiętać, iż procedura cywilna nie jest prosta i samodzielne przygotowanie pozwu może narazić nas na zwrócenie pozwu przez sąd a w najlepszym wypadku na konieczność uzupełniania braków formalnych wniesionego pozwu. Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przez Powodów samodzielnie przygotowujących pozew.
Pozew o zapłatę kwoty mniejszej niż 10 000 zł tylko na formularzu urzędowym
Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.
Przepisy dotyczące postępowania uproszczonego mają zastosowanie w sprawach roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza dziesięciu tysięcy złotych, a w sprawach o roszczenia wynikające z rękojmi, gwarancji jakości lub z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty oraz o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu.
Konieczne wezwanie do zapłaty
W postępowaniu gospodarczym czyli w sprawach ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza zastosowania przepisów niniejszego działu.
Zgodnie z treścią art. 47912§2 Kodeksu postępowania cywilnego powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.
Prekluzja dowodowa
W postępowaniu upominawczym prekluzja dowodowa wynika z art. 5055 Kodeksu postępowanie cywilnego, zgodnie z którym okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe nie zgłoszone w pozwie, odpowiedzi na pozew, na pierwszym posiedzeniu przeznaczonym na rozprawę lub w sprzeciwie od wyroku zaocznego mogą być rozpoznawane tylko wtedy, gdy strona wykaże, że nie mogła ich powołać wcześniej lub gdy potrzeba ich powołania wynikła później.
Natomiast w postępowaniu gospodarczym zastosowanie znajdzie art. 47912 Kodeksu postępowania cywilnego w pozwie powód jest obowiązany podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania, chyba że wykaże, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba powołania wynikła później. W tym przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powinny być powołane w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania.
-
12.12.2013
Jacek napisał(a):
Niby nie jest to trudne ale zrobisz mały błąd i wszystko od nowa. Żeby nie zrobić błędu najlepiej zapytać kogoś kto się na tym zna. Przecież to nie są jakieś wielkie koszty.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.