Przeniesienie własności rzeczy
30.10.2011W myśl art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. W przypadku rzeczy oznaczonych co do tożsamości ustawodawca posługuje się, więc modelem umowy o podwójnym skutku – zobowiązująco – rozporządzającym. W takim razie a contrario należy przyjąć, iż do przeniesienia własności tego rodzaju rzeczy nie jest wymagane przeniesienie ich posiadania.
Od powszechnego modelu obowiązującego przy rzeczach określonych co do tożsamości istnieją również wyjątki. Strony czynności prawnej same mogą postanowić, że przeniesienie własności nastąpi po dokonaniu dwóch rozdzielonych w czasie czynności. Chodzi o zawarcie umowy zobowiązującej do przeniesienia własności w przyszłości, a dopiero potem zawarcie umowy przenoszącej własność. W takim przypadku należy pamiętać, że jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, ważność umowy przenoszącej własność zależy od istnienia tego zobowiązania art. 156 k.c.. Można także zastrzec, że własność rzeczy określonej co do tożsamości przejdzie na nabywcę po upływie określonego terminu lub po ziszczeniu się pewnego warunku. Zakazane jest to jedynie w przypadku nieruchomości (art. 157 § 1 k.c.). Natomiast, jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności (art. 157 § 2 k.c.).
Inne zasady dotyczą przenoszenia własności rzeczy oznaczonych co do gatunku. Zgodnie z art. 155 § 2 k.c. jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe. W przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku umowa przenosząca ich własność także ma skutek zobowiązująco – rozporządzający, jednak niezbędne jest dokonanie realnej czynności przeniesienia posiadania.
O chwili przeniesienia prawa własności decyduje w omawianym przypadku chwila przeniesienia posiadania.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.