Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ile kosztuje sprawa w sądzie ?

25.10.2011

Z pewnością każdy z nas wcześniej czy później stanie przed koniecznością skierowania pozwu do sądu w sprawie cywilnej. Ile właściwie kosztuje wytoczenie powództwa cywilnego - postaramy się to wyjaśnić w niniejszym artykule, wskażemy również w jaki sposób możemy skutecznie zredukować wysokość opłaty sądowej.

Zasady i tryb pobierania kosztów sądowych w sprawach cywilnych, zasady ich zwrotu, wysokość opłat sądowych w sprawach cywilnych, zasady zwalniania od kosztów sądowych oraz umarzania, rozkładania na raty i odraczania terminu zapłaty należności sądowych zostały określone w Ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zgodnie z art. 10 Ustawy o kosztach sądowych opłatę należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie.

Zgodnie z art. 1262 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. Dniem uiszczenia opłaty sądowej wnoszonej za pośrednictwem instytucji lub osoby zajmującej się działalnością polegającą na transferze pieniędzy (np. parabanki, pośrednicy, instytucje doręczeniowe) nie jest dzień powierzenia temu podmiotowi funduszy niezbędnych do uiszczenia opłaty, lecz dzień uznania rachunku bankowego prowadzonego dla sądu.

Opłata jest stała, stosunkowa albo podstawowa.

Opłata sądowa stała

Opłatę stałą pobiera się w sprawach o prawa niemajątkowe oraz we wskazanych w ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe, w wysokości jednakowej, niezależnie od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia. Opłata stała nie może być niższa niż 30 złotych i wyższa niż 5 000 złotych.

Opłatę stałą w kwocie 50 zł pobiera się od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, opłatę stałą w kwocie 600 zł pobiera się od pozwu o rozwód, opłatę stałą w kwocie 60 zł pobiera się od wniosku o założenie księgi wieczystej.

Opłata sądowa stosunkowa

Opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych. Opłata stosunkowa w sprawach o prawa majątkowe dochodzone w postępowaniu grupowym wynosi 2 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych.

Przez sprawę o prawa majątkowe w rozumieniu art. 13 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych należy rozumieć sprawę, której przedmiotem jest żądanie (roszczenie) majątkowe, a więc której pozytywne rozstrzygnięcie przedstawia dla powoda wartość majątkową.

Warto pamiętać, iż w przypadku pozwu w postępowaniu nakazowym oraz pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym pobiera się jedynie czwartą cześć opłaty stosunkowej tzn. 1,25 %.

Jan wniósł pozew przeciwko Annie z tytułu niespłaconej pożyczki w kwocie 5 000 zł do Sądu Rejonowego dla Warszawy - musiał wnieść opłatę stosunkową od pozwu w kwocie 250 zł, za ten sam pozew wniesiony w elektronicznym postępowaniu upominawczym zapłaciłby jedynie 63 zł.

Opłata stosunkowa nie może być mniejsza niż 30 zł. Końcówkę opłaty zaokrągla się w górę do pełnego złotego.

Opłata sądowa podstawowa

Opłatę podstawową pobiera się w sprawach, w których przepisy nie przewidują opłaty stałej, stosunkowej lub tymczasowej. Opłata podstawowa wynosi 30 złotych i stanowi minimalną opłatę, którą strona jest obowiązana uiścić od pisma podlegającego opłacie, chyba że ustawa stanowi inaczej. Pobranie od pisma opłaty podstawowej wyłącza pobranie innej opłaty. Przepisów o opłacie podstawowej nie stosuje się w postępowaniu wieczystoksięgowym oraz w postępowaniu rejestrowym.

Osoba, która uzyskała częściowe zwolnienie od kosztów sądowych, obejmujące opłatę należną przy wnoszeniu pisma do sądu, musi uiścić od niego opłatę podstawową (SN III CZP 1544/2006).

Opłatę podstawową wnosi się np. w sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową.Tagi: pozew, wniosek, apelacja, opłata sądowa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 06.03.2013 Sławomir napisał(a):

  Pobrano ode mnie opłatę 600 zł za wniesienie apelacji w sprawie cywilnej o naruszenie praw osobistych. Otrzymałem wezwanie aby zapłacić 1500 zł. Czy to cała kwota i mam dopłacić róznicę, czy 600+1500 zl.

 • 26.03.2013 Paulina napisał(a):

  Koleżanka jest mi winna 200 zł czy jest szansa zeby odzyskac te pieniążki?bardzo prosze o pomoc.

 • 25.06.2013 Bogdan napisał(a):

  Jakie są opłaty sądowe, jeśli z powództwa cywilnego chcę odszkodowanie 5000 zł od osoby która zniszczyła mi samochód?

 • 17.08.2013 Wiesław napisał(a):

  Ile wynosi opłata do Sądo Okręgowego od odwołania, skargi do Sądu Apelacyjnego w sprawie niematerialnej.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły