Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zakaz zastrzegania warunku lub terminu przy przenoszeniu prawa własności nieruchomości

25.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Obrót nieruchomościami rządzi się swoistymi zasadami, które wynikają z faktu ich szczególnego, gospodarczego znaczenia. Stosownie do art. 157 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu.

Istnieje ogólny zakaz przenoszenia własności nieruchomości pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu.

Jako zastrzeżenie warunku należy zgodnie z art. 89 k.c. rozumieć uzależnienie powstania lub ustania skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego. Ustanowiony w art. 157 § 1 k.c. zakaz dotyczy oczywiście skutku rzeczowego przeniesienia własności nieruchomości. Należy jednak zaznaczyć, że nie dotyczy on umów zobowiązujących, w których wyłączono na mocy przepisu szczególnego lub postanowienia stron, zgodnie z art. 155 k.c., skutek rozporządzający. Rodzą one jedynie skutki obligacyjne i mogą być zawierane z zastrzeżeniem warunku lub terminu. W przypadku ziszczenia się warunku lub nadejścia terminu strona uprawniona może dochodzić zawarcia umowy, a jeżeli strona zobowiązana odmawia złożenia stosownego oświadczenia woli może ono zostać zastąpione orzeczeniem sądu (art. 64 k.c.). Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego dopuszczalne jest także przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie.

Przewłaszczenie nieruchomości na kredytodawcę wraz z jego zobowiązaniem się do przeniesienia własności tej nieruchomości na kredytobiorcę w razie terminowej spłaty kredytu, nie narusza art. 157 § 1 w związku z art. 58 § 1 i art. 94 k.c. (Wyrok SN z dnia 8 marca 2002 r., III CKN 748/00).

Umowa przeniesienia własności nieruchomości na zabezpieczenie spłaty kredytu, w której kredytodawca zobowiązał się do przeniesienia z powrotem na kredytobiorcę własności tej nieruchomości niezwłocznie po spłacie kredytu, nie jest umową o przeniesienie własności nieruchomości zawartą pod warunkiem (art. 157 § 1 k.c.) (Wyrok SN z dnia 29 maja 2000 r., III CKN 246/00).

Natomiast w myśl art. 157 § 2 k.c. jeżeli umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości została zawarta pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, do przeniesienia własności potrzebne jest dodatkowe porozumienie stron obejmujące ich bezwarunkową zgodę na niezwłoczne przejście własności. W takim przypadku umowa przenosząca własność nieruchomości następująca w wykonaniu wcześniejszego zobowiązania do przeniesienia tej własności powinna być zawarta, podobnie jak umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości, w formie aktu notarialnego a zobowiązanie to powinno być w akcie wymienione.

Złożone przez kupującego w notarialnej umowie kupna nieruchomości pod warunkiem, że Skarb Państwa nie skorzysta z prawa pierwokupu, oświadczenie o ustanowieniu służebności osobistej mieszkania na rzecz osoby trzeciej, która oświadczenie to w tym akcie przyjęła, poczytuje się za złożone pod warunkiem, że własność nieruchomości przejdzie na kupującego. W razie spełnienia powyższego warunku służebność osobista powstaje z chwilą nabycia przez kupującego własności nieruchomości, zbędne jest przeto składanie ponownego oświadczenia po sporządzeniu aktu przeniesienia własności (Wyrok SN z dnia 7 sierpnia 1974 r., III CRN 142/74).Tagi: warunek, termin, nieruchomość

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły