Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Nabycie obywatelstwa polskiego przez dziecko

25.10.2011

Kwestie związane z nabyciem obywatelstwa polskiego przez dziecko zostały uregulowane w Ustawie z dnia 15 lutego 1962 roku o obywatelstwie polskim z późniejszymi zmianami.

Zgodnie z treścią art. 4 Ustawy o obywatelstwie polskim dziecko nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie, gdy oboje rodzice są obywatelami polskimi albo jedno z rodziców jest obywatelem polskim, a drugie jest nieznane bądź nieokreślone jest jego obywatelstwo lub nie posiada żadnego obywatelstwa.

Warto w tym miejscu wskazać, iż jak słusznie zauważył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 7 września 2006 roku w sprawie IV SA/Wa 288/2006 nabycie obywatelstwa w trybie art. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim nie obejmuje późniejszego uznania dziecka przez ojca biologicznego, choć w sferze prawa rodzinnego wywołuje ono skutki.

Natomiast dziecko rodziców, z których jedno jest obywatelem polskim, drugie zaś obywatelem innego państwa, nabywa przez urodzenie obywatelstwo polskie. Jednakże rodzice w oświadczeniu złożonym zgodnie przed właściwym organem w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka mogą wybrać dla niego obywatelstwo państwa obcego, którego obywatelem jest jedno z rodziców, jeżeli według prawa tego państwa dziecko nabywa jego obywatelstwo.

W przypadku braku porozumienia między rodzicami każde z nich może zwrócić się w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia się dziecka o rozstrzygnięcie do sądu.

Ponadto dziecko, które nabyło obywatelstwo obce zgodnie z powyższymi zasadami, nabywa obywatelstwo polskie, jeżeli po ukończeniu szesnastu lat, a przed upływem sześciu miesięcy od dnia osiągnięcia pełnoletniości złoży odpowiednie oświadczenie przed właściwym organem i organ ten wyda decyzję o przyjęciu oświadczenia.

Należy pamiętać, iż jeśli dziecko urodziło się poza granicami kraju w celu nabycia przez nie obywatelstwa polskiego konieczne jest umiejscowienie aktu urodzenia w polskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Kwestie związane z rejestracją aktu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego reguluje Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.

Rejestracji aktu urodzenia dziecka dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym ze względu na miejsce ostatniego zamieszkania w Polsce jednego z rodziców. W przypadku dzieci których rodzice nigdy nie mieszkali w Polsce właściwym jest Urząd Stanu Cywilnego Warszawa - Śródmieście.

W przypadku dziecka urodzonego w małżeństwie do wniosku należy dołączyć:

 1. Odpis aktu urodzenia dziecka, na którym widnieją pełne imiona, nazwiska i dane jego rodziców - preferowane są formularze wielojęzyczne sporządzone zgodnie z Konwencją Wiedeńską z 8 września 1976 roku
 2. Odpisy aktów urodzenia małżonków.  Zagraniczny akt urodzenia powinien zawierać pełne imiona, nazwiska i dane rodziców małżonka – zaleca się dostarczenie odpisu na formularzu wielojęzycznym, zgodnym z Konwencją Wiedeńską z 8 września 1976 roku . Jeśli przedstawiany odpis aktu urodzenia został wydany przez państwo nie będące członkiem Unii Europejskiej i nie jest zgodny z formularzem ustalonym przez Konwencję Wiedeńską - należy go wcześniej zalegalizować w Konsulacie kraju, który akt wydał.
 3. Jeśli małżeństwo rodziców nie zostało zarejestrowane w Polsce, należy również przedłożyć dokumentację do rejestracji małżeństwa.

 

W przypadku dziecka urodzonego poza małżeństwem do wniosku należy dołączyć:

 1. Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka;
 2. Odpisy aktów urodzenia rodziców (jeśli akt urodzenia jest umiejscawiany w USC, który sporządził akt urodzenia jednego z rodziców, rodzic ten nie musi przedkładać odpisu aktu). Zagraniczny akt urodzenia powinien zawierać pełne imiona, nazwiska i dane rodziców posiadacza aktu – zaleca się dostarczenie odpisu na formularzu wielojęzycznym, zgodnym z Konwencją Wiedeńską z 8 września 1976 roku (Estratto del Atto di Nascita plurilingue con paternitŕ e maternitŕ);


Tagi: polska, obywatelstwo, dziecko

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły