Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zdolność postulacyjna w procesie cywilnym

25.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Zdolność postulacyjna jest obok zdolności sądowej i zdolności procesowej jedną z ważniejszych przesłanek wpływających na uprawnienia strony w procesie cywilnym. Warto od razu zaznaczyć, iż pojęcie zdolności postulacyjnej nie pojawia się w przepisach prawa cywilnego i termin ten jest stworzony przez doktrynę i naukę prawa. Zdolność postulacyjną określa się jako zdolność do samodzielnego, osobistego działania w procesie cywilnym.

Zdolność postulacyjna to zdolność do osobistego działania w procesie cywilnym.

Co do rozumienia samej zdolności postulacyjnej brak jest w doktrynie większych kontrowersji, natomiast pojawiają się rozbieżności co do jej podstaw i źródła. Jedni autorzy uważają, że zdolność postulacyjna wynika ze zdolności procesowej, natomiast inni uznają, iż pojęcia te nie mają ze sobą wiele wspólnego.

Nie opowiadając się ze żadnym z przytoczonych wyżej poglądów należy zauważyć, iż ograniczenia zdolności postulacyjnej mogą być dwojakiego rodzaju. Po pierwsze mogą to być ograniczenia natury faktycznej. Tytułem przykładu można tutaj wskazać na brak znajomości języka urzędowego, czy ułomność fizyczną.

Antoni Łata jest głuchoniemy. W jego przypadku brak jest zdolności postulacyjnej.

Drugie z ograniczeń zdolności postulacyjnej są ograniczeniami natury prawnej wynikają z określonego w art. 871 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) przymusu adwokacko – radcowskiego. Zgodnie z przepisem powołanego artykułu w postępowaniu przed Sądem Najwyższym obowiązuje zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych. Zastępstwo to dotyczy także czynności procesowych związanych z postępowaniem przed Sądem Najwyższym, podejmowanych przed sądem niższej instancji.

Wniosek o doręczenie orzeczenia sądu drugiej instancji wraz z uzasadnieniem złożony na podstawie art. 387 § 3 k.p.c. nie jest czynnością procesową związaną z postępowaniem przed Sądem Najwyższym w rozumieniu art. 87[1 ]§ 1 k.p.c (Postanowienie SN z dnia 16 maja 2006 r., III UZ 6/06).

Natomiast przepisu art. 871 § 1 tego nie stosuje się w postępowaniu o zwolnienie od kosztów sądowych oraz o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego oraz gdy stroną, jej organem, jej przedstawicielem ustawowym lub pełnomocnikiem jest sędzia, prokurator, notariusz albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych, a także gdy stroną, jej organem lub jej przedstawicielem ustawowym jest adwokat, radca prawny lub radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa (art. 871 § 2 k.p.c.). Przymusu adwokacko – radcowskiego przed Sądem Najwyższym nie stosuje się również wtedy, gdy zastępstwo procesowe Skarbu Państwa jest wykonywane przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa (art. 871 § 3 k.p.c.).

Niedopuszczalna jest kasacja wniesiona przez sędziego jako pełnomocnika strony w sytuacji, gdy nie mógł być on ustanowiony pełnomocnikiem, ponieważ nie były spełnione przesłanki z art. 87 § 2 k.p.c (Postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2002 r., I PKN 607/01).

Wskutek braku zdolności postulacyjnej wynikającej z przymusu adwokacko - radcwowskiego przed Sądem Najwyższym dojdzie do odrzucenia pozwu.

Skarga o wznowienie postępowania przed Sądem Najwyższym sporządzona i wniesiona osobiście przez stronę, która nie ma przymiotów opisanych w art. 87[1 ]§ 2 k.p.c., bez zachowania przymusu adwokacko-radcowskiego, podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna (art. 410 § 1 k.p.c) (Postanowienie SN z dnia 17. września 2009 r., III UO 14/07).Tagi: proces, postępowanie cywilne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły