Wymóg formy aktu notarialnego w obrocie nieruchomościami
24.10.2011Z uwagi na fakt, iż nieruchomości mają szczególne znaczenie gospodarcze ustawodawca ustala szczególny reżim prawny dotyczący obrotu nimi. Przewiduje m. in. zakaz zastrzegania warunku i terminu w obrocie nieruchomościami, czy powołuje szczególną instytucję ksiąg wieczystych, która dotyczy właśnie nieruchomości. Jednym z tych swoistych obwarowań, jakie ustawodawca wprowadza przy obrocie nieruchomościami jest wymóg formy aktu notarialnego przy przenoszeniu ich własności.
Zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. Zobowiązanie to powinno być w akcie wymienione.
Natomiast w myśl art. 159 k.c. przepisów o obowiązku zachowania formy aktu notarialnego nie stosuje się w wypadku, gdy grunty wniesione jako wkład do rolniczej spółdzielni produkcyjnej mają stać się współwłasnością dotychczasowych właścicieli.
W myśl art. 73 § 2 k.c. jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna. Nie dotyczy to jednak wypadków, gdy zachowanie formy szczególnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej. Wobec takiego brzmienia przepisu czynność prawna określona w art. 158 k.c. jest nieważna, jeżeli została dokonana bez wymaganej formy aktu notarialnego.
Akt notarialny powinien zostać sporządzony przez notariusza oraz spełniać wymogi określone w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. prawo o notariacie (t.j. Dz. U. z 2008 r., Nr 189 poz. 1158 z późn. zm.).
Jeżeli zostaje zawarta umowa na podstawie, której jakiś podmiot nabędzie prawo własności nieruchomości, to powinna być ona zawarta w formie aktu notarialnego nawet, gdy do zawarcia tej umowy forma ta nie jest wymagana.
W pewnych sytuacjach na mocy przepisów szczególnych akt notarialny może zostać zastąpiony przez inną formę czynności. Przykładowo zgodnie z art. 64 k.c. prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.