Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozwiązanie terminowych umów o pracę

24.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (Dz. U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.) do terminowych umów o pracę zalicza:

 1. umowę na okres próbny;
 2. umowę na czas określony;
 3. umowę na czas wykonania określonej pracy.

Zgodnie z art. 30 § 2 k.p. umowa o pracę na okres próbny ulega rozwiązaniu z upływem tego okresu. Skutek ten następuje nawet wówczas, gdy pracodawca nie ma możliwości złożenia wcześniej oświadczenia o wypowiedzeniu. Dzieje się tak m.in. w przypadku, gdy pracownik jest nieobecny w pracy, a przyczyna jego nieobecności jest usprawiedliwiona.

Ponadto umowę tą można rozwiązać za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, a także na mocy porozumienia stron.

Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a także może być rozwiązana na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, a także bez wypowiedzenia.

Jeżeli chodzi natomiast o rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas określony to umowa ta ulega rozwiązaniu przede wszystkim z upływem terminu, na który została zawarta. W przypadku takim umowa rozwiązuje się z woli stron stosunku pracy, ponieważ określiły one zgodnie okres trwania umowy. Do rozwiązania omawianej umowy nie jest potrzebne złożenie oświadczenia woli, ponieważ wystarczający jest sam upływu czasu.

Ponadto umowa na czas określony może być rozwiązana na mocy porozumienia stron oraz bez wypowiedzenia. Jeżeli chodzi natomiast o dopuszczalność wypowiedzenia takiej umowy to możliwość taka istnieje tylko wówczas, gdy strony przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy ją dopuszczą. Okres wypowiedzenia wynosi w takim przypadku  dwa tygodnie (art. 33 k.p.).

Zastrzeżenie dopuszczalności rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy niż sześć miesięcy może być dokonane przez każde zachowanie się stron, które ujawnia ich wolę w sposób dostateczny (Wyrok SN z dnia 4.07.2001 r., I PKN 527/00).

Także w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 § 2 k.p.).

Umowa o pracę na czas określony ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, a także na mocy porozumienia stron lub bez wypowiedzenia, a za wypowiedzeniem jedynie wówczas, gdy spełnione są dodatkowe warunki.

Umowa o pracę zawarta na czas wykonania określonej pracy ulega rozwiązaniu z chwilą, w której praca będąca przedmiotem umowy została ukończona. Ponadto ustawodawca dopuścił możliwość rozwiązania tej umowy na mocy porozumienia stron, a także bez wypowiedzenia. Jeżeli chodzi natomiast o wypowiedzenie wskazanej umowy to jest ono dozwolone jedynie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wówczas umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 § 2 k.p.).

Jeżeli wypowiedzenie terminowej umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu tych umów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie (art. 50 § 1 k.p.).

Odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie dłużej jednak niż za 3 miesiące.

Odszkodowanie, o którym mowa w art. 50 k.p. nie jest powiązane z rzeczywistą szkodą i przysługuje niezależnie od jej wystąpienia (Wyrok SN z dnia 19.05.2009 r., II PK 288/08).Tagi: umowa o prace, kodeks pracy, prawo pracy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły