Zmiany w zakresie władzy rodzicielskiej
24.10.2011Zgodnie z ustawą z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) sąd może dokonać następujących zmian w zakresie władzy rodzicielskiej:
- zawieszenie władzy rodzicielskiej;
- ograniczenie władzy rodzicielskiej;
- pozbawienie władzy rodzicielskiej.
Zawieszenie władzy rodzicielskiej
Zawieszenie władzy rodzicielskiej następuje zazwyczaj, gdy przeszkoda w jej wykonywaniu nie jest zawiniona przez rodziców, np. długi pobyt w szpitalu.
Omawiana zmiana w zakresie władzy rodzicielskiej nie powoduje jej ustania. Skutkiem jej jest jedynie wstrzymanie prawa do jej wykonywania. Natomiast w przypadku, gdy odpadnie przyczyna zawieszenia, zostanie ono uchylone (art. 110 § 2 k.r. i o.).
Ograniczenie władzy rodzicielskiej
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie zawiera określenia „ograniczenie władzy rodzicielskiej”. Jednak za takie uważa się konsekwencje przyznanych sądowi uprawnień do ingerencji w zakres tej władzy.
Na podstawie art. 109 k.r. i o. w razie zagrożenia dobra dziecka sąd opiekuńczy może w szczególności:
- zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania lub skierować rodziców do placówek albo specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń;
- określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun;
- poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego;
- skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi;
- zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
- powierzyć zarząd majątkiem dziecka ustanowionemu w tym celu kuratorowi.
Ponadto sąd opiekuńczy może ograniczyć władzę rodzicielską jednego z rodziców w sytuacji, gdy wykonywanie przez oboje rodziców tej władzy jest utrudnione. Jeżeli rodzice żyją w rozłączeniu to sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka (art. 107 § 2 k.r. i o.). Takie same rozstrzygnięcie w przedmiocie władzy rodzicielskiej może zapaść w wyroku orzekającym rozwód (art. 58 § 1a k.r. i o.).
Pozbawienie władzy rodzicielskiej
Za trwałe przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej uznaje się sytuacje, w których rodzice nie mogą jej wykonywać niezależnie od swojej winy, np. wyjazd na stałe za granicę. Natomiast nienależyte wykonywanie władzy rodzicielskiej to nadużywanie tej władzy skutkujące szkodą dziecka, a także rażące zaniedbywanie przez rodziców obowiązków względem dziecka.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.
Sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej, jeżeli mimo udzielonej pomocy nie ustały przyczyny umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a w szczególności gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem.
W razie ustania przyczyny, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić (art. 111 § 2 k.r. i o.).
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.