Dobra osobiste osób prawnych
24.10.2011W art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przewidziano ochronę dóbr osobistych człowieka. Środki, które służą ochronie tych dóbr zostały z kolei unormowane w art. 24 k.c. Jednak ustawodawca przewidział także ochronę dóbr osobistych osób prawnych, które należy uznać za integralny element ich podmiotowości. W związku z tym na podstawie art. 43 k.c przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych.
W kodeksie cywilnym brak jest definicji samych dóbr osobistych, a tym bardziej dóbr osobistych osób prawnych. Artykuł 23 k.c. wymienia jedynie, iż dobrami osobistymi są w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska. Jednak nie jest to wyliczenie taksatywne, a więc katalog dóbr osobistych nie jest katalogiem zamkniętym. Jest on poszerzany w szczególności przez orzecznictwo. Oczywiście niektóre spośród wymienionych w art. 23 k.c. dóbr osobistych z samej natury osób prawnych nie będą im przysługiwały. Przykładowo dobrami takimi będą: zdrowie, swoboda sumienia, czy wizerunek. Próbując zdefiniować dobra osobiste osób prawnych można stwierdzić, iż są to wartości niemajątkowe, dzięki którym osoba prawna może funkcjonować zgodnie ze swym zakresem działań.
Można przykładowo wymienić niektóre dobra osobiste przysługujące osobom prawnym. Są nimi z całą pewnością:
- dobra sława czy renoma (odpowiednik czci osoby fizycznej);
- nazwa lub firma (odpowiednik nazwiska czy pseudonimu);
- tajemnica korespondencji;
- nietykalność lokali
Ochronę dóbr osobistych osób prawnych przewidują także przepisy szczególne. Tytułem przykładu można podać ustawę z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz. U. z 2003 r., Nr 153, poz. 1503 z późn. zm.).
Na podstawie art. 43 k.c. środki ochrony dóbr osobistych przewidziane dla osób fizycznych stosuje się odpowiednio do osób prawnych. Zgodnie z tymi postanowieniami osoba prawna, której dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może ona także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może ona również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny (art. 24 § 1 k.c.).
Ponadto, jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych (art. 24 § 2 k.c.).
Przewidziane w art. 24 k.c. środki ochrony dóbr osobistych nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach szczególnych, zwłaszcza w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.