Ubezwłasnowolnienie całkowite
24.10.2011Przesłanki ubezwłasnowolnienia całkowitego określone są w art. 13 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Przesłanki te są następujące:
Ukończenie przez osobę, która ma być ubezwłasnowolniona trzynastu lat
Jest to wymóg o charakterze czysto formalnym. ubezwłasnowolnienie całkowite osoby poniżej trzynastego roku życia pozbawione byłoby sensu, ponieważ najważniejszą konsekwencją omawianego rodzaju ubezwłasnowolnienia jest utrata zdolności do czynności prawnych, a osoba poniżej trzynastego roku życia nie posiada w ogóle tej zdolności. Dopiero z chwilą ukończenia trzynastu lat osoba fizyczna uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zastrzeżenie spełnienia wymogu ukończenia trzynastego roku życia przez osobę mającą być całkowicie ubezwłasnowolnioną ma na celu wyeliminowanie bezprzedmiotowych postępowań.
Choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w szczególności pijaństwo lub narkomania
Należy podkreślić, iż powodem ubezwłasnowolnienia całkowitego może być każdy rodzaj zaburzeń psychiki człowieka, które skutkuje stanem określonym w trzeciej przesłance. Pijaństwo i narkomania zostały wymienione przez ustawodawcę jedynie przykładowo. Jako przykład innych zaburzeń można wymienić nadużywanie leków określonego rodzaju.
Podkreślić należy jednak, że podstawą ubezwłasnowolnienia całkowitego nie mogą być jedynie krótkotrwałe okresy zaburzeń psychicznych.
Nieistotna jest natomiast podstawa zaburzeń. Decydujące znaczenie przypisuje się obiektywnie stwierdzonemu stanowi zdrowia danej osoby.
Zaburzenia lub choroby wymienione w punkcie 2 muszą powodować, że osoba, która ma być ubezwłasnowolniona całkowicie nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem
Samo stwierdzenia istnienia choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego. Ich trwałą konsekwencją musi być niemożność kierowania swoim postępowaniem przez osobę dotkniętą takimi zaburzeniami.
Zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie wypracowana została dodatkowa przesłanka ubezwłasnowolnienia całkowitego w postaci celowości jego orzeczenia. Oznacza ona, iż omawiane ubezwłasnowolnienie ma służyć niesieniu pomocy w załatwianiu spraw osobistych lub majątkowych osoby, której dotyczy postępowanie o ubezwłasnowolnienie. Kryteria dokonywania oceny celowości ubezwłasnowolnienia nie są przy tym ujmowane w sposób jednolity.
Sądy okręgowe rozpoznają sprawy w trybie przepisów postępowania nieprocesowego na wniosek uprawnionej osoby.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.