Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prawa majątkowe i prawa niemajątkowe

23.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Podział na prawa majątkowe i prawa niemajątkowe związany jest z pojęciem prawa podmiotowego. Prawem podmiotowym jest sytuacja prawna uprawnionego podmiotu prawa cywilnego, polegająca na możliwości postępowania w określony sposób. Uprawnienie to przyznane jest przez normę prawną i służy ochronie interesów tego podmiotu. Uprawnieniu temu odpowiadają określone obowiązki innych podmiotów, których uprawniony podmiot może dochodzić przed odpowiednim organem państwowym. Podział praw podmiotowych na majątkowe i niemajątkowe odzwierciedla ich ogólną odmienną treść stosunków, jakich one dotyczą. Najważniejszym kryterium przy tym rozróżnieniu jest to, czy prawo to dotyczy ekonomicznego interesu uprawnionego, czy też nie.

Najważniejszym kryterium rozróżnienia praw majątkowych i niemajątkowych jest to, czy prawo to dotyczy ekonomicznego interesu uprawnionego, czy też nie.

Podział na prawa majątkowe i niemajątkowe jest bardzo istotny z jurydycznego punktu widzenia, ponieważ zakwalifikowanie danego prawa do pewnego jego rodzaju ma wpływ na wiele związanych z nim uprawnień. Można wskazać na fakt, iż zgodnie z art. 117 §1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, tylko roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Różnice widać także w postępowaniu sądowym. Przykładowo można wskazać właściwość sądu. Zgodnie z art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) sprawy niemajątkowe należą w pierwszej instancji do właściwości sądów okręgowych, natomiast przy prawach majątkowych co do zasady właściwość ta uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu. Prawa niemajątkowe są również niezbywalne oraz nie podlegają dziedziczeniu.

Elwira Jakubiak napisała książkę, która stała się bestsellerem. Po jej śmierci autorskie prawa majątkowe będą podlegały dziedziczeniu. Natomiast autorskie prawa osobiste nie będą przedmiotem spadku.

Różnice widać także w przypadku opłat w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Art. 12 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (t.j. Dz. U z 2010 r., Nr 90, poz. 594 z późn. zm.) stanowi, że opłatę stałą pobiera się w sprawach o prawa niemajątkowe oraz we wskazanych w ustawie niektórych sprawach o prawa majątkowe, w wysokości jednakowej, niezależnie od wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu zaskarżenia.

Przykładowo do praw majątkowych można zaliczyć: prawa rzeczowe, wierzytelności opiewające na świadczenia majątkowe czy prawa majątkowe związane z małżeństwem.

Roszczenie o zakazanie niedozwolonych działań, przewidziane w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 z późn, zm.), i roszczenie o złożenie stosownego oświadczenia, przewidziane w art. 18 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, są roszczeniami majątkowymi (Postanowienie SN z dnia 8 marca 2007 r., III CZ 12/07).

Tytułem przykładu praw niemajątkowych można wskazać prawa osobiste oraz niemajątkowe prawa rodzinne.

Roszczenie o wyrażenie zgody na przeniesienie własności nieruchomości w wykonaniu umowy, zobowiązującej do przeniesienia własności, realizowane na podstawie art. 64 k.c. i art. 1047 k.p.c., jest roszczeniem o charakterze majątkowym (Uchwała SN z dnia 17 listopada 1981 r., III CZP 12/81).

Pewne kategorie praw podmiotowych mają charakter mieszany, w których znajdują się jednocześnie uprawnienia o charakterze majątkowym jak i niemajątkowym (osobistym)

Uprawnionemu z akcji w spółce akcyjnej posiada zarówno uprawnienia majątkowe (np. prawo do dywidendy) jak i niemajątkowe tzw. prawa korporacyjne.

Sprawy o uchylenie uchwał wspólnoty mieszkaniowej podjętych w trybie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. jedn. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.), których przedmiotem są: zmiana sposobu sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, zatwierdzenie sprawozdania ze sprawowania zarządu nieruchomością wspólną, udzielenie absolutorium zarządcy są sprawami o prawa majątkowe (Uchwała SN z dnia 9 grudnia 2005 r., III CZP 111/05).Tagi: prawa majątkowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 02.06.2013 wojtek napisał(a):

  Moi rodzice posiadaja dom.Maja dwoje dzieci ,mnie i siostre.Jak wyglada sprawa podzialu majatku,czy jest mozliwe,ze moge nic nie otrzymac ?.

 • 13.09.2016 Kierownik robót elektrycznych napisał(a):

  To zależy czy rodzice podczas budowy domu ustanowili tylko kierownika robot konstrukcyjno budowlanych pelniacego funkcje kierownika budowy i czy ustanowili bądź nie ustanowili kierownika robot elektrycznych i sanitarnych.W przypadku braku kierowników robót elektrycznych i sanitarnych i ich wpisów w dzienniku budowy instalacje elektryczna i sanitarna sa wybudowane nielegalnie i w zaleznosci od tego kiedy dom zostal wybudowany podlegaja bezwzglednej rozbiorce (lata 1966 - 1994) lub legalizacji od 1995 roku. Koszt legalizacji może wynieść 100000 PLN wpływy do budżetu panstwa natokiast sa jeszcze rroszczenia majątkowe kierownika robot elektrycznych i sanitarnych.
  Możliwe ze kierownik robot konstrukcyjno budowlanych w dzienniku budowy i oswiadczeniu o wykonaniu obiektu budowlanego poswiadczyl nieprawde (zatail prawde) 271 KK i tym samym dokonal przestepstwa co w rozumieniu art 145 KPA powoduje ze decyzja pozwolenie na budowe jest z mocy prawa niewazna.
  Urzednik PINB ma (mial) obowiazek poinformowac inwestora o obowiazku ustanowienia kierownikow robot bbranzowych.Przypomne iz tzw milczaca zgoda organu jest niezgodna z konstytucją RP.
  Procedura legalizacyjna nie ulega przedawnieniu.
  Wyrok Kp 7/09 z dnia 20 kwietnia 2011

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły