Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przysposobienie niepełne

23.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Przysposobienie oznacza nawiązanie między przysposabiającym a przysposobionym stosunku prawnorodzinnego podobnego do tego jaki występuje między rodzicami a dzieckiem (art. 121 § ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Istnieje jego kilka odmian. Jedną z nich jest przysposobienie niepełne. Jego charakterystyczną cechą jest to, iż tworzy ono jedynie stosunek prawnorodzinny pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym rozciągając się na zstępnych przysposabianego. Skutki te nie dotyczą jednak relacji przysposabianego z krewnymi przysposabiającego. Z uwagi na fakt, iż przysposobienie niepełne wywołuje ograniczone skutki jest ono wyjątkiem od zasady orzekania przysposobienia pełnego. Spełnia ono także swoją funkcję szczególnie w przypadku przysposobienia dzieci starszych, które są świadome swojej więzi z dotychczasową rodziną. Może mieć ono miejsce tylko w przypadku wyraźnego żądania przysposabiającego przy aprobacie osób, których zgoda na przysposobienie jest wymagana (art. 124 § 1 k.r. i o.).

Sąd nie może orzec przysposobienia niepełnego w wypadku, gdy rodzice przysposobionego wyrazili przed sądem opiekuńczym zgodę na przysposobienie dziecka bez wskazania osoby przysposabiającego (tzw. zgoda blankietowa).

Poza szczególnymi przesłankami dotyczącymi przysposobienia niepełnego dla jego orzeczenia należy spełnić szereg przesłanek wspólnych dla wszystkich rodzajów przysposobienia. Należą do nich:

małoletniość przysposabianego;

zgoda małoletniego, który ukończył 13 lat lub wysłuchanie przez sąd dziecka w młodszym wieku, jeżeli potrafi ono pojąć znaczenie przysposobienia (art. 118 k.r. i o.);

 1. zgoda rodziców jeżeli ich zgoda jest wymagana;
 2. wyrażenie przez przysposabiającego woli przysposobienia;
 3. posiadanie przez przysposabiającego pełnej zdolności do czynności prawnych;
 4. przysposobienie może być orzeczone tylko ze względu na dobro małoletniego;
 5. posiadanie przez przysposabiającego odpowiednich kwalifikacji osobistych (art. 1141 k.r. i o.);
 6. odpowiednia różnica wieku pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym;

Różnica wieku lat 13 między przysposabiającym a przysposobionym nie może stanowić przeszkody do przysposobienia w sytuacji gdy przysposabiający ma co prawda dopiero 27 lat lecz jest mężem matki dziecka, które zamierza przysposobić, wychowuje je i dobro dziecka przemawia za jego przysposobieniem (Postanowienie SN z 13.06.1972 r., III CRN 133/72).

Jak już wcześniej wspomniano przysposobienie niepełne ma ograniczone skutki prawne. Dotychczasowa władza rodziców lub opieka ustają a przysposobiony przechodzi pod władzę rodzicielską przysposabiającego. Ten rodzaj przysposobienia nie tworzy też stosunków prawnych pomiędzy przysposobionym, a krewnymi przysposabiającego. Stosunki prawne pomiędzy przysposobionym, a jego naturalnymi krewnymi nie wygasają, jednak w czasie trwanie przysposobienia obowiązki alimentacyjne nie istnieją. Pojawiają się one dopiero w razie jego rozwiązania. Jeżeli chodzi o dziedziczenie to przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym zamiast po naturalnych rodzicach. Natomiast po swoich innych krewnych dziedziczy on w dotychczasowym zakresie.

Co do imienia i nazwiska przysposabianego to kwestia ta jest uregulowana tak, jak w przypadku przysposobienia pełnego. Zgodnie z ogólną regułą małoletni przyjmuje nazwisko przysposabiającego (art. 122 § 1 k.r. i o.). Jednak, jeżeli został on przysposobiony wspólnie przez małżonków lub jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka przysposobionemu zostaje nadane nazwisko jakie noszą, albo nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa. Od tej reguły został przewidziany wyjątek, który wynika z realizowania przez polskiego ustawodawcę konwencji o ochronie praw dziecka. Jeżeli przysposabiany będzie chciał nosić nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska oraz nazwiska przysposabiającego, a przysposabiający wyrazi na to zgodę sąd opiekuńczy w orzeczeniu postanowi, że dziecko będzie nosiło nazwisko złożone. Inaczej jest w przypadku, gdy przysposabiający lub przysposobiony nosi nazwisko złożone. Wtedy sąd postanowi także, który człon tego nazwiska wejdzie w skład nowego nazwiska przysposobionego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie stanowi, w jakim wieku powinno być dziecko, które może wystąpić z żądaniem noszenia dwuczłonowego nazwiska. Zazwyczaj w doktrynie wskazuje się, że powinno posiadać ono przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc ukończyć trzynaście lat. Na wniosek przysposabiającego można również zmienić imię przysposabianego. Jednak, gdy dziecko ukończyło już 13 lat może to nastąpić tylko za jego zgodą. Jeżeli przysposabiany jest w młodszym wieku sąd powinien go wysłuchać (art. 122 § 3 w zw. z art. 118 § 2 k.r. i o.).

Zgodnie z art. 124 § 2 k.r. i o. na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przysposobienia potrzebna, sąd opiekuńczy może w okresie małoletności przysposobionego zmienić przysposobienie niepełne na przysposobienie całkowite.Tagi: przysposobienie, dziecko, procedura cywilna

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły