Przysposobienie niepełne
23.10.2011Przysposobienie oznacza nawiązanie między przysposabiającym a przysposobionym stosunku prawnorodzinnego podobnego do tego jaki występuje między rodzicami a dzieckiem (art. 121 § ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Istnieje jego kilka odmian. Jedną z nich jest przysposobienie niepełne. Jego charakterystyczną cechą jest to, iż tworzy ono jedynie stosunek prawnorodzinny pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym rozciągając się na zstępnych przysposabianego. Skutki te nie dotyczą jednak relacji przysposabianego z krewnymi przysposabiającego. Z uwagi na fakt, iż przysposobienie niepełne wywołuje ograniczone skutki jest ono wyjątkiem od zasady orzekania przysposobienia pełnego. Spełnia ono także swoją funkcję szczególnie w przypadku przysposobienia dzieci starszych, które są świadome swojej więzi z dotychczasową rodziną. Może mieć ono miejsce tylko w przypadku wyraźnego żądania przysposabiającego przy aprobacie osób, których zgoda na przysposobienie jest wymagana (art. 124 § 1 k.r. i o.).
Poza szczególnymi przesłankami dotyczącymi przysposobienia niepełnego dla jego orzeczenia należy spełnić szereg przesłanek wspólnych dla wszystkich rodzajów przysposobienia. Należą do nich:
małoletniość przysposabianego;
zgoda małoletniego, który ukończył 13 lat lub wysłuchanie przez sąd dziecka w młodszym wieku, jeżeli potrafi ono pojąć znaczenie przysposobienia (art. 118 k.r. i o.);
- zgoda rodziców jeżeli ich zgoda jest wymagana;
- wyrażenie przez przysposabiającego woli przysposobienia;
- posiadanie przez przysposabiającego pełnej zdolności do czynności prawnych;
- przysposobienie może być orzeczone tylko ze względu na dobro małoletniego;
- posiadanie przez przysposabiającego odpowiednich kwalifikacji osobistych (art. 1141 k.r. i o.);
- odpowiednia różnica wieku pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym;
Jak już wcześniej wspomniano przysposobienie niepełne ma ograniczone skutki prawne. Dotychczasowa władza rodziców lub opieka ustają a przysposobiony przechodzi pod władzę rodzicielską przysposabiającego. Ten rodzaj przysposobienia nie tworzy też stosunków prawnych pomiędzy przysposobionym, a krewnymi przysposabiającego. Stosunki prawne pomiędzy przysposobionym, a jego naturalnymi krewnymi nie wygasają, jednak w czasie trwanie przysposobienia obowiązki alimentacyjne nie istnieją. Pojawiają się one dopiero w razie jego rozwiązania. Jeżeli chodzi o dziedziczenie to przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym zamiast po naturalnych rodzicach. Natomiast po swoich innych krewnych dziedziczy on w dotychczasowym zakresie.
Co do imienia i nazwiska przysposabianego to kwestia ta jest uregulowana tak, jak w przypadku przysposobienia pełnego. Zgodnie z ogólną regułą małoletni przyjmuje nazwisko przysposabiającego (art. 122 § 1 k.r. i o.). Jednak, jeżeli został on przysposobiony wspólnie przez małżonków lub jeden z małżonków przysposobił dziecko drugiego małżonka przysposobionemu zostaje nadane nazwisko jakie noszą, albo nosiłyby dzieci zrodzone z tego małżeństwa. Od tej reguły został przewidziany wyjątek, który wynika z realizowania przez polskiego ustawodawcę konwencji o ochronie praw dziecka. Jeżeli przysposabiany będzie chciał nosić nazwisko złożone z jego dotychczasowego nazwiska oraz nazwiska przysposabiającego, a przysposabiający wyrazi na to zgodę sąd opiekuńczy w orzeczeniu postanowi, że dziecko będzie nosiło nazwisko złożone. Inaczej jest w przypadku, gdy przysposabiający lub przysposobiony nosi nazwisko złożone. Wtedy sąd postanowi także, który człon tego nazwiska wejdzie w skład nowego nazwiska przysposobionego. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie stanowi, w jakim wieku powinno być dziecko, które może wystąpić z żądaniem noszenia dwuczłonowego nazwiska. Zazwyczaj w doktrynie wskazuje się, że powinno posiadać ono przynajmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a więc ukończyć trzynaście lat. Na wniosek przysposabiającego można również zmienić imię przysposabianego. Jednak, gdy dziecko ukończyło już 13 lat może to nastąpić tylko za jego zgodą. Jeżeli przysposabiany jest w młodszym wieku sąd powinien go wysłuchać (art. 122 § 3 w zw. z art. 118 § 2 k.r. i o.).
Zgodnie z art. 124 § 2 k.r. i o. na żądanie przysposabiającego i za zgodą osób, których zgoda jest do przysposobienia potrzebna, sąd opiekuńczy może w okresie małoletności przysposobionego zmienić przysposobienie niepełne na przysposobienie całkowite.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.