Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przysposobienie pełne - adopcja

22.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Przysposobienie potocznie zwane adopcją oznacza nawiązanie między przysposabiającym a przysposobionym stosunku prawnorodzinnego podobnego do tego jaki występuje między rodzicami a dzieckiem (art. 121 § ustawy z dnia 25 luty 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to jednolita instytucja prawna. przysposobienie pełne tworzy między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek prawny jak między rodzicami a dziećmi. Obok niego istnieją jeszcze dwa rodzaje przysposobienia. Pierwszy to tzw. przysposobienie niepełne, które dotyczy tylko relacji między przysposabiającym a przysposobionym rozciągając się jednocześnie na zstępnych przysposobionego. Drugi rodzaj przysposobienia to przysposobienie całkowite. Jest to rozszerzony i pogłębiony co do skutków rodzaj przysposobienia pełnego. Przez jego orzeczenie następuje nie tylko powstanie więzi między przysposabiającym i przysposobionym, ale także całkowite zerwanie.

Najważniejszą cechą przysposobienia całkowitego jest jego nierozwiązywalność.

W praktyce najczęściej stosowane jest przysposobienie całkowite oraz przysposobienie pełne.

O przysposobieniu całkowitym orzeka postanowieniem sąd w postępowaniu nieprocesowym. Sądem, w którym należy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania jest sąd opiekuńczy właściwy dla przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną.

Maria i Adam Nowak mieszkający we Wrocławiu mają zamiar przysposobić Piotra Kowalskiego mieszkającego w Opolu. Mogą oni złożyć wniosek zarówno we właściwym sądzie rodzinnym we Wrocławiu, jak i w Opolu.

Przysposobienie pełne wywołuje wiele skutków, które dotyczą nie tylko przysposabiającego i przysposobionego, ale także krewnych przysposabiającego. Obejmują one również zstępnych przysposobionego. Jak już wcześniej wspomniano przez orzeczenie tego rodzaju przysposobienia między przysposabiającym i przysposobionym powstaje taki stosunek jaki istnieje między rodzicami i dziećmi. Skutek ten rozciąga się na rodzinę przysposabiającego w ten sposób, że powstaje między nimi więź przypominająca pokrewieństwo (art. 121 § 2 KRO).

Rodzice przysposabiającego stają się dziadkami przysposobionego dziecka.

Orzeczenie przysposobienia powoduje to, iż przysposobiony posiada uprawnienia i obowiązki wynikające ze stosunku pokrewieństwa. Dotyczy to w szczególności uprawnienia do dziedziczenia oraz obowiązków alimentacyjnych.  Natomiast te uprawnienia i obowiązki wygasają pomiędzy przysposobionym a jego dotychczasowymi krewnymi (art. 121 § 3 KRO). Jedyne odstępstwo od tej reguły dotyczy przysposobienia pasierba. W tym przypadku nie ustają prawa i obowiązki przysposobionego względem jego krewnych oraz tych krewnych względem niego.

Janusz Kowalczyk przysposobił dziecko z pierwszego małżeństwa swojej żony Iwony Wójcik. W tym przypadku przysposobiony nadal będzie dziedziczył po Iwonie oraz utrzymane zostają istniejące między nimi prawa i obowiązki alimentacyjne.Tagi: przysposobienie, adopcja, dziecko, kodeks rodzinny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły