Przysposobienie pełne - adopcja
22.10.2011Przysposobienie potocznie zwane adopcją oznacza nawiązanie między przysposabiającym a przysposobionym stosunku prawnorodzinnego podobnego do tego jaki występuje między rodzicami a dzieckiem (art. 121 § ustawy z dnia 25 luty 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz. U. z 1964, Nr 9, poz. 59 z późn. zm.). Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to jednolita instytucja prawna. przysposobienie pełne tworzy między przysposabiającym a przysposobionym taki stosunek prawny jak między rodzicami a dziećmi. Obok niego istnieją jeszcze dwa rodzaje przysposobienia. Pierwszy to tzw. przysposobienie niepełne, które dotyczy tylko relacji między przysposabiającym a przysposobionym rozciągając się jednocześnie na zstępnych przysposobionego. Drugi rodzaj przysposobienia to przysposobienie całkowite. Jest to rozszerzony i pogłębiony co do skutków rodzaj przysposobienia pełnego. Przez jego orzeczenie następuje nie tylko powstanie więzi między przysposabiającym i przysposobionym, ale także całkowite zerwanie.
W praktyce najczęściej stosowane jest przysposobienie całkowite oraz przysposobienie pełne.
O przysposobieniu całkowitym orzeka postanowieniem sąd w postępowaniu nieprocesowym. Sądem, w którym należy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania jest sąd opiekuńczy właściwy dla przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną.
Przysposobienie pełne wywołuje wiele skutków, które dotyczą nie tylko przysposabiającego i przysposobionego, ale także krewnych przysposabiającego. Obejmują one również zstępnych przysposobionego. Jak już wcześniej wspomniano przez orzeczenie tego rodzaju przysposobienia między przysposabiającym i przysposobionym powstaje taki stosunek jaki istnieje między rodzicami i dziećmi. Skutek ten rozciąga się na rodzinę przysposabiającego w ten sposób, że powstaje między nimi więź przypominająca pokrewieństwo (art. 121 § 2 KRO).
Orzeczenie przysposobienia powoduje to, iż przysposobiony posiada uprawnienia i obowiązki wynikające ze stosunku pokrewieństwa. Dotyczy to w szczególności uprawnienia do dziedziczenia oraz obowiązków alimentacyjnych. Natomiast te uprawnienia i obowiązki wygasają pomiędzy przysposobionym a jego dotychczasowymi krewnymi (art. 121 § 3 KRO). Jedyne odstępstwo od tej reguły dotyczy przysposobienia pasierba. W tym przypadku nie ustają prawa i obowiązki przysposobionego względem jego krewnych oraz tych krewnych względem niego.
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.