Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Kostyra

Jako radca prawny, prowadzący swoją kancelarię na terenie Warszawy, świadczę pomoc zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Pomoc udzielana jest klientom zarówno w formie tradycyjnej, w siedzibie kancelarii, jak i online.

Kim jest radca prawny?

Jest to przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, który oferuje swoim klientom wsparcie w formie konsultacji, porad, przygotowania opinii, aktów oraz poprzez reprezentowanie swojego klienta w sądzie. Jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie i wpisaną na listę radców prawnych. Jego kancelaria jest zatem miejscem, w którym można otrzymać wsparcie w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy prawnej.

Czym zajmuje się radca?

Jego podstawowym zajęciem jest świadczenie klientom wsparcia, obejmującego najczęściej udzielanie porad, sporządzanie pism, reprezentowanie klienta przed sądami czy opiniowanie umów lub tworzenie opinii. Jego wsparcie może być adresowane zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

W naszej kancelarii, udzielana jest pomoc, zarówno online, jak i stacjonarna, z prawa rodzinnego, cywilnego, mieszkaniowego, podatkowego, karnego, pracy, administracyjnego, handlowego, cywilnego, autorskiego, zagadnień związanych z odszkodowaniami, rozwodami i nie tylko.

Oddalenie powództwa a odrzucenie pozwu

21.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Pomimo tego, iż dla laika oddalenie powództwa i odrzucenie pozwu może wydawać się tą samą sytuacją procesową, to w procedurze cywilnej są to dwa różne pojęcia. Najkrócej różnicę można przedstawić w ten sposób, iż sąd oddala powództwo po merytorycznym zbadaniu sprawy a odrzuca pozew z powodów formalnych. Warto jednak przyjrzeć się obu sytuacjom bliżej.

Jak już wcześniej podano sąd oddala powództwo (względnie apelację) po jego merytorycznym rozpoznaniu. Jeżeli w toku sprawy nabierze on przekonania, iż powództwo jest bezzasadne i nie zasługuje na uwzględnienie orzeknie o jego oddaleniu. Należy, więc zaznaczyć, iż oddalenie pozwu następuje z przyczyn materialnoprawnych.

Inaczej jest w przypadku odrzucenia pozwu. Tutaj sąd opiera się wyłącznie na przesłankach formalnych (procesowych), które decydują o możliwości wszczęcia i prowadzenia postępowania. W tym przypadku sąd nie wnika w treść pisma procesowego.

Przesłanki skutkujące odrzuceniem pozwu dotyczą także wniosku w postępowaniu nieprocesowym, ponieważ zgodnie z art. 13 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w kodeksie postępowania cywilnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Przesłanki ze względu, na które sąd odrzuca pozew uregulowane zostały w art. 199 § 1 k.p.c. i są one następujące:

Po pierwsze gdy: droga sądowa jest niedopuszczalna;

Sąd - odrzucając pozew z powodu niedopuszczalności drogi sądowej - nie może poprzestać na stwierdzeniu, że sprawa przedstawiona do rozstrzygnięcia nie jest sprawą cywilną w rozumieniu art. 1 k.p.c., lecz zobowiązany jest w uzasadnieniu postanowienia wskazać sąd, dla którego właściwości rozpoznanie tej sprawy zostało ustawowo zastrzeżone - art. 45 ust. 1 i art. 177 Konstytucji (Postanowienie SN z dnia 21 maja 2002 r., III CK 53/02) .

Po drugie gdy: o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku (lis pendent) albo została już prawomocnie osądzona (res iudicata);

Postanowienie o odrzuceniu pozwu nie stanowi przesłanki ponownego odrzucenia pozwu w sprawie o to samo roszczenie. Podstawą odrzucenia może być natomiast prawomocne osądzenie sprawy, które było już brane pod uwagę przy pierwszym odrzuceniu pozwu (Postanowienie SN z dnia 26 luty 2001 r., I PKN 20/21).

Po trzecie gdy: jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;

Natomiast sąd nie może odrzucić pozwu z tego powodu, że do rozpoznania sprawy właściwy jest organ administracji publicznej lub sąd administracyjny, jeżeli organ administracji publicznej lub sąd administracyjny uznały się w tej sprawie za niewłaściwe (art. 1991 k.p.c.). Art. 199 § 2 k.p.c. zastrzega również, iż z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej powoda i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem, uniemożliwiającego jej działanie, sąd odrzuci pozew dopiero wówczas, gdy brak nie będzie uzupełniony zgodnie z przepisami kodeksu.

Dodatkowa przesłanka odrzucenia pozwu uregulowana została w art. 1099 k.p.c. Zgodnie z jego treścią w razie stwierdzenia braku jurysdykcji krajowej sąd odrzuca pozew albo wniosek, z zastrzeżeniem art. 1104 § 2 lub art. 1105 § 5 k.p.c..

Skutkiem odrzucenia pozwu co do zasady jest to, iż nie wywołuje on żadnych skutków prawnych. W związku z tym nie dochodzi przykładowo do przerwania biegu terminu przedawnienia. Jeżeli chodzi o opłatę od pozwu, to zostanie ona zwrócona tylko wtedy, gdy odrzucenie pozwu miało miejsce przed doręczeniem jego odpisu stronie przeciwnej. W przypadku odrzucenia pozwu można wnieść go ponownie, jeżeli przestaną istnieć przesłanki skutkujące jego odrzuceniem.

Co do skutków oddalenia powództwa to najważniejszym z nich jest to, iż między stronami orzeczenie takie korzysta z powagi rzeczy osądzonej. W sytuacji tej brak jest możliwości skutecznego wniesienia pozwu o to samo roszczenie między tymi stronami, ponieważ skutkowałoby to jego odrzuceniem na podstawie art. 199 § 1 pkt. 2 k.p.c.Tagi: pozew, odrzucenie, oddalenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 18.12.2012 Dorota napisał(a):

  Wczoraj odbyła się sprawa mojej córki o ustalenie stopnia niepełnosprawności,i sąd oddalił,czy apelacja coś pomoże.

 • 18.12.2012 Dariusz Kostyra :: LexVin napisał(a):

  W pierwszej kolejności powinna Pani wystąpić o wyrok wraz z uzasadnieniem. Dopiero na podstawie uzasadnienia wyroku można dokonać analizy możliwości wniesienia skutecznej apelacji w sprawie.

 • 19.12.2012 Dorota napisał(a):

  Sędzia powiedział że dostane decyzje pocztą,czy to uzasadnienie wyroku to jest decyzja, czy coś innego.

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Porady prawne online
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły