Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przynależności – co to takiego ?

20.10.2011
Witold Walkowski
Autor:
Witold Walkowski Ekspert LexVin
Aplikant Radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie

Przynależności w przeciwieństwie do części składowych rzeczy nie są tylko częściami rzeczy złożonej. W przeciwieństwie do nich posiadają również faktyczną i prawną samodzielność. Zgodnie z art. 51 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.

Przynależnościami są rzeczy ruchome potrzebne do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostają z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.

Przynależności mają, więc na celu głównie ułatwienie korzystania z rzeczy głównej. Należy zaznaczyć, iż ze względu na ten cel są one gospodarczo podporządkowane tej rzeczy. Drugą z cech pozwalającą wyróżnić przynależności jest to, że ich gospodarczy związek z rzeczą główną jest faktyczny i trwały. Stosownie jednak do art. 51 § 3 k.c. przynależność nie traci tego charakteru przez przemijające pozbawienie jej faktycznego związku z rzeczą główną. Natomiast przynależność w przeciwieństwie do np. części składowej, może być rozdzielona od rzeczy głównej bez szkody dla tej rzeczy lub istotnej zmiany jej całości.

Wymontowanie radioodtwarzacza z samochodu.

Ważną przesłanką pozwalającą na uznanie rzeczy za przynależność jest tożsamość podmiotowa właściciela rzeczy głównej oraz przynależności. Wynika to z art. 51 § 2 k.c., który stanowi, że nie może być przynależnością rzecz nie należąca do właściciela rzeczy głównej. Jednak należy pamiętać, iż przynależność może być odrębnym od rzeczy głównej przedmiotem własności.

Stosownie do art. 52 k.c. czynność prawna mająca za przedmiot rzecz główną odnosi skutek także względem przynależności, chyba, że co innego wynika z treści czynności albo z przepisów szczególnych. Zasadą jest więc to, iż przynależność podziela los prawny rzeczy głównej.

Jan Kowalski sprzedaje samochód. Znajdują się w nim pokrowce na fotele, pompka nożna i zestaw kluczy. Jeżeli strony nie postanowią inaczej, rzeczy te przejdą na nabywcę przy przeniesieniu własności samochodu.

Jednak strony mogą wyłączyć przynależność z rozporządzenia mającego za przedmiot rzecz główną.

Jan Kowalski sprzedaje samochód jednak stwierdził, że chce pozostawić dla siebie znajdujący się w nim zestaw kluczy. Strony umowy postanowiły, iż zostaną one wyłączone z umowy sprzedaży.

Należy pamiętać, iż sama przynależność może być także odrębnym przedmiotem obrotu, jednak wskutek zmiany właściciela traci ona status przynależności.

Jan Kowalski stwierdził, iż chce wymienić radioodtwarzacz w swoim samochodzie na nowszy sprzedając jednocześnie stary. W przypadku zmiany właściciela stary radioodtwarzacz przestaje stanowić przynależność samochodu Pana Jana.Tagi: cześć składowa, przynależność

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły