Co to są immisje ?
20.10.2011Immisje stanowią działanie właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiednim. W doktrynie uznaje się, że w przypadku immisji za grunt sąsiedni uważa się nie tylko grunt bezpośrednio sąsiadujący z nieruchomością wyjściową, ale także wszystkie nieruchomości, które pozostają w zasięgu oddziaływania immisji.
Immisje nie stanowią instytucji jednolitej. Wyróżniamy przede wszystkim immisje bezpośrednie i pośrednie. Kryterium wyróżniającym jest tutaj sposób oddziaływania. Immisje bezpośrednie są zbliżone do fizycznej ingerencji na nieruchomości sąsiedniej. Polegają na celowym, bezpośrednim kierowaniu za pomocą urządzeń, określonych substancji na tą nieruchomość.
Immisje bezpośrednie są zakazane w każdym wypadku. Wynika to z konstrukcji prawa własności, które jest prawem bezwzględnym przysługującym wyłącznie właścicielowi (art. 140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Jeżeli jednak wskutek immisji bezpośrednich dojdzie do naruszenia prawa to przysługuje określone w art. 222 § 2 k.c. roszczenie negatoryjne.
Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku uregulowanych w art. 144 k.c. immisji pośrednich. Stanowią one niecelowe, pośrednie oddziaływanie na sąsiednią nieruchomość. Mogą one polegać na przenikaniu pewnych substancji, sił, a także oddziaływać na sferę psychiczną właściciela sąsiedniej nieruchomości.
Jak już wspomniano zakaz immisji pośrednich wynika z treści art. 144 k.c. zgodnie, z którym właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Przepis ten obejmuje wszelkie rodzaje immisji pośrednich, a ich określenie należy do sądu. Jak można zauważyć zakazane są tylko immisje pośrednie przekraczające przeciętną miarę. Jej określenie wynika ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Zatem ustawodawca daje przyzwolenie na immisje, które nie przekraczają przeciętnej miary zakłóceń. W przypadku immisji pośrednich tak, jak i przy immisjach bezpośrednich, środkiem ochrony jest zawarte w art. 222 § 2 k.c. roszczenie negatoryjne.
Ustawodawca przewidział jeden szczególny rodzaj zakłóceń w korzystaniu z nieruchomości sąsiednich. Według przepisu art. 147 k.c. właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia. Jak już wspomniano inne przypadki immisji nie są wymienione w kodeksie cywilnym. W orzecznictwie za immisję pośrednią uznano na przykład uniemożliwienie odbioru sygnału telewizyjnego.
Dopuszcza się także możliwość stosowania art. 144 k.c. w stosunkach między osobami, którym przysługuje inne niż własność prawo do nieruchomości (np. najem).
Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.
Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.
Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.
Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !
Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!
Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.
Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.
Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.