Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kara za nieuiszczenie elektronicznej opłaty za przejazd autostradą A4

20.01.2014
Z dniem 1 lipca 2011 roku zastąpiono system „winietowy” elektronicznym systemem poboru opłat. Obowiązek ponoszenia opłaty spoczywa na korzystającym z dróg krajowych lub ich odcinków użytkowniku pojazdu samochodowego. Za przejazdy samochodowe uważa się także zespół pojazdów składających się z pojazdu samochodowego oraz przyczepy lub naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Stosownie natomiast do przepisów Ustawy o drogach publicznych za przejazd drogą bez uiszczenia przedmiotowej opłaty wymierza się karę pieniężną w wysokości 3000 zł. 
 
Fakt, iż przy wjeździe na autostradę nie było informacji o konieczności uiszczenia opłaty nie ma znaczenia w niniejszej sprawie. O zaliczeniu danej drogi do kategorii dróg płatnych rozstrzyga wyłącznie normy wyżej powołanych przepisów, nie zaś znak drogowy. Znaki drogowe mają charakter znaków informujących, nie zaś znaków – zakazu lub nakazu.
 
Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych odpowiedzialność za przejazd danym odcinkiem drogi bez uiszczenia opłaty ponosi kierujący. Dlatego w chwili obecnej gitd wzywa Pana jako właściciela pojazdu do wskazania kierującego pojazdem.
 
W sytuacji gdy wskaże Pan osobę kierującą tj. siebie, zostanie Panu wymierzona kara w drodze decyzji administracyjnej w kwocie 3000 zł. Jedyną możliwością działania w sprawie po jej wymierzeniu będzie złożenie wniosku o jej umorzenie – powinien Pan jednak wiedzieć, iż umorzenie kary w całości lub części jest sytuację niezmiernie rzadką.
 
Inną możliwością obrony jest nie wskazanie kierującego. W takim przypadku z pewnością zostanie skierowany wniosek o ukarania Pana za niewskazanie kierującego pojazdem do sądu. Możliwe, iż sąd wymierzy karę o wiele niższą niż przewidziana w ustawie za przejazd bez uiszczenia opłaty.
 
Ponadto w sądzie może Pan wskazywać, iż gitd nie jest organem uprawnionym do wnioskowania o ukaranie za niewskazanie kierującego. Ponadto może Pan odmówić udzielenia tejże informacji z powołaniem się na art. 183 Kodeksu postępowania karnego - świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.


Tagi: viatoll, gitd

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły