Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odszkodowania za spalenie domku letniskowego

16.01.2014
W przypadku odpowiedzialności Ubezpieczyciela za szkody wywołane pożarem bardzo często w OWU wyłączeniu podlega odpowiedzialność za szkodę powstała w wyniku nieszczelności przewodów kominowych, jak również wykonaniem ich niezgodnie z projektem lub niewykonaniem ich napraw. W tych okolicznościach uzasadnione wydaje się stanowisko Ubezpieczyciela, który chce zweryfikować czy przewody kominowe były należycie konserwowane.
 
Jednak nawet brak tych dokumentów nie przesądza w mojej ocenie o braku odpowiedzialności Ubezpieczyciela za szkodę. Poza bowiem niewykonywaniem przeglądów konieczny byłby również związek przyczynowo skutkowy pomiędzy tymi uchybieniami a powstałym pożarem. Skoro jak wynika z ustaleń najprawdopodobniej przyczyną pożaru było podpalenie to takiego związku nie ma.
 
W tym miejscu wskazuję również, iż zgodnie z regulaminem czynności kominiarskich usługa kominiarska jest wykonywana na podstawie ustaleń umownych, zawartych w formie pisemnej lub ustnej, tym samym forma płatności za usługę jest dowolna, np. gotówką. Fakt braku kwitów czy protokołów nie może stanowić argumentu przemawiającego za brakiem przeprowadzanych kontroli. Ponadto, cytując regulamin czynności kominiarskich, w § 7 zapisane jest protokół lub opinia powinien zostać sporządzony w formie pisemnej. Powinien, nie oznacza musi, w tym w danym przypadku może ona nie zostać sporząda, gdyż w przewodzie kominowym nie stwierdzono usterek, więc kominiarz uznał, że nie ma potrzeby sporządzania protokołu. 
 
Należy również zwrócić uwagę na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na mocy którego, pod nr 2560 wpisano następującą klauzulę do rejestru klauzul niedozwolonych (czyli niedozwolonych postanowień umownych) prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
 
"TUiR WARTA S.A. nie odpowiada za szkody: powstałe w czasie ruchu pojazdu, gdy pojazd nie był dopuszczony do ruchu, a w przypadku pojazdów podlegających rejestracji - gdy w chwili zaistnienia szkody pojazd nie był zarejestrowany lub nie posiadał ważnego badania technicznego."
 
Stosownie do treści art. 3851  § 1 kodeksu cywilnego, postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym ceny lub wynagrodzenia, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
 
Co prawda powyższa klauzula dotyczy z pozoru odmiennej sytuacji w rzeczywistości jednak chodzi o ten sam stan faktyczny tj. gdy ubezpieczyciel próbuje uniknąć odpowiedzialności z powodu uchybień po stronie ubezpieczonego nie bacząc na związek przyczynowy pomiędzy powstaniem szkody a tymi uchybieniami.


Tagi: odszkodowanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły