Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zniesienie współwłasności bliźniaka

11.01.2014
Zgodnie z art. 210 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
 
Zasadną natomiast wynikającą z art. 211 Kodeksu cywilnego, jest, iż każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. 
 
Zgodny podział współwłasności polega na tym, że wszyscy współwłaściciele złożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia współwłasności. Jeżeli projekt podziału nie jest sprzeczny z prawem, nie sprzeciwia się zasadom współżycia społecznego ani nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych, a projektowany sposób podziału nieruchomości na części został zaznaczony na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych, sąd wyda postanowienie odpowiadające treści wniosku (art. 622 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Zgodny wniosek współwłaścicieli co do sposobu zniesienia współwłasności jest czynnością procesową.
 
Co niezmiernie istotne w omawianym przypadku, zgodnie z art. 95 Ustawy o gospodarce nieruchomościami niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków.
 
W celi zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości mogą Państwo złożyć zgodny wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. Opłata sądowa od wniosku wynosi 300 zł. Do wniosku należy dołączyć aktualne wypisy z księgi wieczystej oraz mapę geodezyjną z planowanym podziałem nieruchomości do celów sądowych. Możliwe, iż w toku postępowania sąd zażąda od  Państwa dodatkowych dokumentów.
 
Drugą możliwością jest udanie się do Kancelarii Notarialnej, w takim przypadku ustawa jedynie określa maksymalne stawki, jakie pobiera notariusz – jednak w związku z dużą konkurencją na rynku stawki te często są przystępne i coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do procedury sądowej.
 
W przypadku skorzystania z usługi notariusza sprawa będzie załatwiona od ręki bez zbędnych formalności, w przypadku zaś procedury sądowej zniesienie współwłasności może przeciągać się w czasie. Nadto notariusz wykona za Państwa szereg czynności, które w przypadku procedury sądowej po uprawomocnieniu się postanowienia będziecie musieli Państwo sami wykonywać.
 
Reasumując kolejność działania w niniejszej sprawie:
 1. Należy skontaktować się z geodetą w celu przygotowania przez niego mapy podziału do wykorzystania przed sądem i notariuszem:
 2. Udać się do Kancelarii Notarialnej lub złożyć wniosek do sądu wraz z mapą;


Tagi: współwłasność

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły