Zniesienie współwłasności bliźniaka
11.01.2014
Zgodnie z
art. 210 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
Zasadną natomiast wynikającą z
art. 211 Kodeksu cywilnego, jest, iż każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.
Zgodny podział współwłasności polega na tym, że wszyscy współwłaściciele złożą zgodny wniosek co do sposobu zniesienia współwłasności. Jeżeli projekt podziału nie jest sprzeczny z prawem, nie sprzeciwia się zasadom współżycia społecznego ani nie narusza w sposób rażący interesu osób uprawnionych, a projektowany sposób podziału nieruchomości na części został zaznaczony na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych, sąd wyda postanowienie odpowiadające treści wniosku (
art. 622 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego). Zgodny wniosek współwłaścicieli co do sposobu zniesienia współwłasności jest czynnością procesową.
Co niezmiernie istotne w omawianym przypadku, zgodnie z
art. 95 Ustawy o gospodarce nieruchomościami niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków.
W celi zniesienia współwłasności przedmiotowej nieruchomości mogą Państwo złożyć zgodny wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości do sądu rejonowego właściwego dla położenia nieruchomości. Opłata sądowa od wniosku wynosi 300 zł. Do wniosku należy dołączyć aktualne wypisy z księgi wieczystej oraz mapę geodezyjną z planowanym podziałem nieruchomości do celów sądowych. Możliwe, iż w toku postępowania sąd zażąda od Państwa dodatkowych dokumentów.
Drugą możliwością jest udanie się do Kancelarii Notarialnej, w takim przypadku ustawa jedynie określa maksymalne stawki, jakie pobiera notariusz – jednak w związku z dużą konkurencją na rynku stawki te często są przystępne i coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do procedury sądowej.
W przypadku skorzystania z usługi notariusza sprawa będzie załatwiona od ręki bez zbędnych formalności, w przypadku zaś procedury sądowej zniesienie współwłasności może przeciągać się w czasie. Nadto notariusz wykona za Państwa szereg czynności, które w przypadku procedury sądowej po uprawomocnieniu się postanowienia będziecie musieli Państwo sami wykonywać.
Reasumując kolejność działania w niniejszej sprawie:
-
Należy skontaktować się z geodetą w celu przygotowania przez niego mapy podziału do wykorzystania przed sądem i notariuszem:
-
Udać się do Kancelarii Notarialnej lub złożyć wniosek do sądu wraz z mapą;
Tagi: współwłasność
Opinie naszych zadowolonych Klientów