Wstrzymanie wypłaty świadczenia emerytalnego funkcjonariusza policji
09.01.2014
Zgodnie z art. 39 Ustawy prawo do świadczenia emerytalnego ustaje w sytuacji gdy funkcjonariusz, która ma ustalone prawo do emerytury zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu wskazanym w art. 10 powołanej wyżej ustawy.
Zgodnie z art. 10 skazanie emeryta albo rencisty prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub przestępstwo skarbowe umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, popełnione w związku z wykonywaniem czynności służbowych i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, albo za przestępstwo określone w art. 258 Kodeksu karnego lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny pozbawienia praw publicznych za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione przed zwolnieniem ze służby, powoduje utratę prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy.
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie II UK 151/2011 przesłanką utraty prawa do emerytury policyjnej jest prawomocne skazanie po dniu 11 czerwca 2007 r. za czyn zabroniony, o którym mowa w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 8 poz. 67 ze zm.).
Podobne stanowisko zajął Sąd Apelacyjny w Warszawie w sprawie III AUa 19/09 w której orzeczono, iż przesłanką materialną utraty prawa do emerytury policyjnej nie jest data popełnienia czynu zabronionego o jakim mowa w art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego...(Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67 ze zm.), ale prawomocne skazanie za ten czyn po wejściu w życie zmiany art. 10 ust. 1 i 2 dokonanej ustawą z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2007 r. Nr 82 poz. 558).
Powyższa linia orzecznictwa wynika z faktu, iż ustawodawca wprowadzając powyższy przepis wprowadził przepisy przejściowe. W myśl natomiast art. 12 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw - przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy wymienionej w art. 4, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się w przypadku gdy funkcjonariusz został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub wobec którego orzeczono prawomocnie środek karny, po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.
Niestety mając na uwadze powyższe uregulowania nie widzę możliwości pomyślnego zakończenia Pana sprawy. Na marginesie dodam, iż zgodność powyższego przepisu była badania przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał je za zgodne z konstytucją.
Tagi: emerytura
Opinie naszych zadowolonych Klientów