Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ugoda z firmą windykacyjną

09.01.2014
Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Zawarcie ugody może być podstawą wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego uregulowanego w art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego.
 
Zgodnie z powołanym przepisem dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.
 
Powołane uregulowanie stwarza więc podstawę do zwalczania tytułu wykonawczego w przypadku, gdy już po powstaniu tytułu egzekucyjnego zaszły zdarzenia prowadzące do wygaśnięcia zobowiązania lub zdarzenia, wskutek których zobowiązanie nie może być egzekwowane, takim zdarzeniem jest m.in. zawarcie ugody w sprawie formy spłaty długu. W przypadku jednak wytoczenia powództwa to na Pani ciążyłby obowiązek udowodnienia, iż faktycznie ugodę z wierzycielem Pani zawarła. Wobec braku jakiegokolwiek potwierdzenia jej zawarcia jest to praktycznie niemożliwe.
 
Jedyną więc drogą wyjścia z opresji jest wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. W tym celu powinna Pani zadzwonić do sądu, który nakaz zapłaty wydał i ustalić, kiedy i pod jaki adres wysłano Pani nakaz zapłaty wraz z pozwem. Jeżeli okaże się, iż nie doręczono go Pani w żaden sposób wskazany w Kodeksie postępowania cywilnego to istnieje realna szansa na wygranie niniejszej sprawy.
 
Dotychczasowe orzecznictwo sądowe pozwala na przyjęcie, że uchybienie organu doręczającego zawiadomienia wraz z pouczeniem wymaganym przez Kodeks postępowania cywilnego w brzmieniu aktualnie obowiązującym nie wywołuje skutków doręczenia zastępczego i tym samym nie zaczyna biec termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty przez stronę pozwaną (np. postanowienie SN z dnia 7 stycznia 1969 r., II CZ 208/68, OSNCP 1969, nr 9, poz. 164).
 
Niestety powyższa sytuacje tj. nieprawidłowe doręczenie przesyłki sądowej jest jedynym „światełkiem w tunelu”. W szczególności należy wskazać, iż jeżeli nie podjęła Pani przesyłki np. w wyniku choroby to na chwilę obecną nie ma już możliwości przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty, względnie szanse, iż sąd ten termin przywróci są minimalne. Powyższe wynika z art. 162 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie, z którym pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.


Tagi: ugoda, krd

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły