Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Spadek po mężu

07.01.2014
Córki nie mogą zrzec się spadku po swoim nieżyjącym ojcu, mogą jedynie spadek odrzucić względnie przyjąć spadek wprost a następnie w drodze działu spadku przekazać Pani cały majątek.
 
W związku z faktem, iż gdyby córki odrzuciły spadek to będą traktowane tak jakby nie dożyły jego otwarcia, co spowoduje jedynie powołanie kolejnych osób do dziedziczenia skupię się na opisaniu drogi postępowania w niniejszej sprawie w sytuacji gdy wszyscy spadkobiercy dokonają przyjęcia spadku.
 
Najszybsza droga postępowania w niniejszej sprawie to złożenie wniosku o dokonanie zgodnego działu spadku wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.  Prawomocne orzeczenie o dziale spadku, do którego ma zastosowanie art. 624 w związku z art. 688, tworzy nowy stan własności poszczególnych spadkobierców w stosunku do rzeczy objętych dotychczas wspólnością majątku wspólnego. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 27 marca 1973 r., III CZP 87/72, OSNCP 1973, nr 11, poz. 192, postanowienie sądu znoszące współwłasność lub dokonujące działu spadku ma charakter konstytutywny. Por. także M. Sychowicz, Postępowanie o zniesieniu współwłasności, Warszawa 1976, s. 116 i n. oraz A. Oleszko, Recenzja pracy Marka Sychowicza, Postępowanie o zniesienie współwłasności, Pal. 1978, nr 3, s. 43 i n.
 
Wniosek o dział spadku powinna Pani złożyć do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zgonu zmarłego. We wniosku powinna Pani wymienić, jakie przedmioty wchodzą w skład spadku oraz powołać na tą okoliczność dowody a nadto określić, iż przypadną one Pani w całości z jednoczesną spłatą pozostałych spadkobierców w określonej kwocie.
 
Wniosek o dział spadku powinien obejmować również złożenie wniosku o dokonanie podziału majątku dorobkowego małżonków. Jak bowiem wskazuje się w literaturze przedmiotu, jeżeli wniosek dotyczy działu spadku po zmarłym małżonku, w którego skład wchodzi udział tego małżonka w majątku wspólnym, sąd powinien wyznaczyć wnioskodawcy stosowny termin do zgłoszenia wniosku o podział tego majątku, a w wypadku niewykonania zarządzenia w tym terminie - zawiesić postępowanie o dział spadku na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 w zw. z art. 13 § 2 (tak S. Madaj, Postępowanie nieprocesowe w sprawach małżeńskich, s. 117).
 
Do wniosku o dział spadku należy również dołączyć akt zgonu, akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci oraz akty małżeństwa dzieci, jeżeli w wyniku zawarcia związku doszło do zmiany nazwiska.
 
Proszę również pamiętać o obowiązku zgłoszenia faktu dziedziczenia Urzędowi Skarbowemu. Zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadku i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.


Tagi: spadek, samochód

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły