Spadek po mężu
07.01.2014
Córki nie mogą zrzec się spadku po swoim nieżyjącym ojcu, mogą jedynie
spadek odrzucić względnie przyjąć
spadek wprost a następnie w drodze działu spadku przekazać Pani cały majątek.
W związku z faktem, iż gdyby córki odrzuciły
spadek to będą traktowane tak jakby nie dożyły jego otwarcia, co spowoduje jedynie powołanie kolejnych osób do dziedziczenia skupię się na opisaniu drogi postępowania w niniejszej sprawie w sytuacji gdy wszyscy spadkobiercy dokonają przyjęcia spadku.
Najszybsza droga postępowania w niniejszej sprawie to złożenie wniosku o dokonanie zgodnego działu spadku wraz z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Prawomocne orzeczenie o dziale spadku, do którego ma zastosowanie art. 624 w związku z art. 688, tworzy nowy stan własności poszczególnych spadkobierców w stosunku do rzeczy objętych dotychczas wspólnością majątku wspólnego. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały z dnia 27 marca 1973 r., III CZP 87/72, OSNCP 1973, nr 11, poz. 192, postanowienie sądu znoszące współwłasność lub dokonujące działu spadku ma charakter konstytutywny. Por. także M. Sychowicz, Postępowanie o zniesieniu współwłasności, Warszawa 1976, s. 116 i n. oraz A. Oleszko, Recenzja pracy Marka Sychowicza, Postępowanie o zniesienie współwłasności, Pal. 1978, nr 3, s. 43 i n.
Wniosek o dział spadku powinna Pani złożyć do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zgonu zmarłego. We wniosku powinna Pani wymienić, jakie przedmioty wchodzą w skład spadku oraz powołać na tą okoliczność dowody a nadto określić, iż przypadną one Pani w całości z jednoczesną spłatą pozostałych spadkobierców w określonej kwocie.
Wniosek o dział spadku powinien obejmować również złożenie wniosku o dokonanie podziału majątku dorobkowego małżonków. Jak bowiem wskazuje się w literaturze przedmiotu, jeżeli wniosek dotyczy działu spadku po zmarłym małżonku, w którego skład wchodzi udział tego małżonka w majątku wspólnym, sąd powinien wyznaczyć wnioskodawcy stosowny termin do zgłoszenia wniosku o podział tego majątku, a w wypadku niewykonania zarządzenia w tym terminie - zawiesić postępowanie o dział spadku na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 w zw. z art. 13 § 2 (tak S. Madaj, Postępowanie nieprocesowe w sprawach małżeńskich, s. 117).
Do wniosku o dział spadku należy również dołączyć akt zgonu, akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci oraz akty małżeństwa dzieci, jeżeli w wyniku zawarcia związku doszło do zmiany nazwiska.
Proszę również pamiętać o obowiązku zgłoszenia faktu dziedziczenia Urzędowi Skarbowemu. Zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadku i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Tagi: spadek, samochód
Opinie naszych zadowolonych Klientów