Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Mieszkanie po babci a zachowek dla wujka

07.01.2014
Wniesione przez brata pismo nie jest wnioskiem o dział spadku (podział spadku), lecz wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie bada, co jest przedmiotem spadku oraz jakie przedmioty przypadną poszczególnym spadkobiercą lecz jedynie stwierdza kto dziedziczy i w jakich częściach. W tym zakresie dosyć nie zrozumiałe wydaje się stwierdzenie pełnomocnika brata, iż w „skład spadku wchodzi mieszkanie”. Kwestia ta w ogóle nie jest przedmiotem tego postępowania.
 
Możliwe, iż zapis ten pojawił się gdyż brat chce uzyskać więcej szczegółów, co do formy przekazania mieszkania i następnie wystąpić z pozwem o zachowek. Na rozprawie w przypadku pytań mama może po prostu powiedzieć, że zmarła nie była właścicielem mieszkania w chwili śmierci, rozporządził nim ale więcej szczegółów transakcji Pani mama nie zna czy była to umowa sprzedaży, darowizny i z kim dokładnie była zawierana.
 
Po stwierdzeniu nabycia spadku faktycznie brat może wystąpić z roszczeniem o zapłatę zachowku. Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
 
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
 
Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku. Co do kwoty przekazanej babci obawiam się, iż będzie Państwu niezmiernie trudno udowodnić przekazanie tejże kwoty i żądać jej rozliczenia.
 
Zakładając, więc, że przedmiotowe mieszkanie jest warte 100 000 zł to z tytułu zachowku wujek może żądać kwoty 25 000 zł – przy założeniu, iż babcia ma tylko dwójkę dzieci, dziadek nie żyje a wujek jest zdolny do pracy.


Tagi: zachowek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły