Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wypowiedzenie umowy o prace na czas określony

06.01.2014
Umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. 
 
Ponadto każda z wyżej wymienionych umów o pracę może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny nieprzekraczający trzech miesięcy.
 
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny zawartej na 3 miesiące wynosi 2 tygodnie. W literaturze przedmiotu dopuszcza się jednak wydłużenie okresów wypowiedzenia wynikających z Kodeksu pracy, jak uczyniono to w Pani przypadku.
 
Ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres jej wypowiedzenia dla pracownika (art. 18 § 2 kp) musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, a w szczególności całokształtu regulacji umownych, w sposób zobiektywizowany uwzględniający warunki z chwili zawarcia umowy oraz "bilans korzyści i strat" dla pracownika (wyrok SN z 10 stycznia 2006 r. sygn. I PK 97/05).
 
Zgodnie z art. 30 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Wypowiadając, więc umowę w dniu 6 stycznia 2014 roku rozwiązaniu uległaby ona dopiero w dniu 28 lutego 2014 roku.
 
Natomiast umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się również z upływem okresu, na jaki została zawarta. Nie podejmując, więc w sprawie żadnych działań umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 stycznia 2014 roku.
 
Nie ma żadnego określonego czasu, w jakim Pani musi zgłosić pracodawcy fakt, iż nie przedłuży Pani z nim umowy, jak również Kodeks pracy nie określa terminu dla drugiej strony. To w interesie pracodawcy jest podjęcie rozmowy jak najszybciej i podpisanie nowej umowy. Jeżeli zignoruje fakt, iż w bieżącym miesiącu umowa ulega rozwiązaniu i zaproponuje Pani jej przedłużenie dopiero w dniu 31 stycznia 2014 roku musi się liczyć z Pani odmową podpisania nowej umowy i pozostaniem bez pracownika w kolejnym dniu.


Tagi: okres próbny, wypowiedzenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/7452/Wypowiedzenie-umowy-o-prace-na-czas-okre%C5%9Blony