Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zachowek od wnuka z tytułu darowizny

05.01.2014
Jak wynika z przesłanych nam dokumentów oraz opisu sprawy Pana Ojciec rozporządził swym majątkiem poprzez dokonanie darowizny na rzecz Wnuka w roku 2003 oraz poprzez sporządzenie testamentu, w którym w mojej ocenie do całości spadku powołał Pana siostrę oraz jej syna.
 
Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek). 
 
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. 
 
Co istotne przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
 
Doliczeniu więc nie podlegają darowizny na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku dokonane przed więcej niż dziesięcioma laty, licząc wstecz od otwarcia spadku (art. 994 § 1 Kodeksu cywilnego). Tym samym darowizny dokonane na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku są doliczane do spadku, jeżeli od chwili ich dokonania do chwili otwarcia spadku nie upłynęło 10 lat.
 
Natomiast darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania (wyr. SA w Białymstoku z dnia 1 czerwca 2004 r., I ACa 285/04, OSAB 2004, z. 3, poz. 3; wyr. SA w Białymstoku z dnia 12 listopada 1996 r., I ACr 308/96, OSA 1997, z. 11-12, poz. 68). Jeżeli chodzi o spadkobierców, to doliczenie darowizny do spadku jest niezależne od tytułu powołania do spadku (ustawa, testament), jak też od tego, czy spadkobierca obdarowany jest jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku.
 
Z powyższych uregulowań prawnych oraz przedstawionego przez Pana stanu faktycznego płynie wniosek, iż nie może Pan żądać zachowku z tytułu otrzymanej przez Wnuka darowizny mieszkania. Natomiast uzasadnione jest żądania darowizny od pozostałego majątku przekazanego przez Ojca w drodze testamentu. 
 
W celu dochodzenia Pana praw w pierwszej kolejności należy wezwać spadkobierców testamentowych do zapłaty zachowku w wysokości ½ tego co przypadłoby Panu w drodze dziedziczenia ustawowego tj. ¼ wartości całego spadku. W sytuacji gdy spadkobiercy odmówią spełniania Pana żądania konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego a następnie złożenie pozwu o zachowek.
 
Pozew o zachowek należy złożyć w sądzie właściwym dla miejsca zgonu Pana ojca oraz uiścić opłatę sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Z pewnością a toku procesu powstanie sposób co do wartości przedmiotów otrzymanych w drodze dziedziczenia testamentowego przez spadkobierców a więc konieczne będzie również zawnioskowanie o powołanie biegłego rzeczoznawcy majątkowego w celu określenia wartości masy spadkowej.
 
Na marginesie zauważę, iż nie ma innej możliwości dochodzenia przedmiotowego roszczenia niż w drodze ugody lub poprzez złożenie pozwu sądowego. W szczególności nie ma możliwości nadania aktowi notarialnemu klauzuli wykonalności. Egzekucja na podstawie klauzuli nadanej aktowi notarialnemu odbywa się w sytuacji, gdy osoba podda się dobrowolnej egzekucji – art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego.


Tagi: darowizna, zachowek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły