Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Doręczenie nakazu zapłaty dorosłemu, koszty zastępstwa procesowego

03.01.2014
Niestety z analizy akt sprawy wynika, iż działania w niniejszej sprawie były podejmowane bez elementarnej wiedzy z zakresu procedury cywilnej czy niepotrzebnie doprowadził Pan do uprawomocnienia się nakazu zapłaty a następnie do wszczęcia egzekucji komorniczej.
 
Przygotowane przez Pana pisma i składane w e-sądzie nawet gdyby zostały uznane za wniesione w terminie i tak nie doprowadziłyby do zmniejszenia należności. Zasądzone na rzecz Powoda koszty procesu zostały naliczone prawidłowo. Zgodnie z Ustawą o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od pozwu w elektronicznych postępowaniu upominawczym pobiera się czwartą cześć opłaty tj. 1,25% nie mniej niż 30 zł. Koszty należne Powodowie z tytułu zastępstwa procesowego wynikają z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu i są uzależnione od wysokości dochodzonej przez Powoda należności. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
 1. do 500 zł - 60 zł;
 2. powyżej 500 zł do 1.500 zł - 180 zł;
 3. powyżej 1.500 zł do 5.000 zł - 600 zł;
 4. powyżej 5.000 zł do 10.000 zł - 1.200 zł;
 5. powyżej 10.000 zł do 50.000 zł - 2.400 zł;
 6. powyżej 50.000 zł do 200.000 zł - 3.600 zł;
 7. powyżej 200.000 zł - 7.200 zł.
 
W sytuacji gdy strona z przyczyn od siebie niezależnych nie wniosła w terminie pisma procesowego to pismo te należy złożyć w terminie 7 dni od daty ustania przyczyny (awarii systemu w e-sądzie) wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca.
 
W chwili obecnej została wszczęta egzekucja Komornicza gdzie również koszt egzekucji zostały naliczone w sposób prawidłowy.  Jedyną możliwością ich zmniejszenia jest dobrowolna spłata należności na konto wierzyciela lub złożenie wniosku do sądu o obniżenie opłaty egzekucyjnej. Zgodnie, bowiem z art. 49 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
 
Pewnym wyjściem z sytuacji byłoby wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty z wnioskiem o oddalenie powództwa w całości. Zgodnie, bowiem z art. 138 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo sądowe dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu, dozorcy domu lub sołtysowi, jeżeli osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy doręczenie zastępcze nie służy dopełnieniu formalności procesowej po to, by proces mógł się toczyć, lecz jest dokonywane w interesie osób uczestniczących w procesie, tj. w tym celu, żeby zapewnić im rzeczywisty udział w procesie i możliwość podjęcia obrony, gdy dotyczy to osoby pozwanej. Nie jest zatem dopuszczalne wykorzystywanie doręczenia zastępczego wtedy, gdy osoby o jakich mowa w art. 138 kpc nie są praktycznie w stanie przekazać przesyłki sądowej adresatowi z powodu jego długotrwałej nieobecności w miejscu zamieszkania.
 
Teoretycznie można by więc wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty twierdząc, iż skoro nigdy nie doręczono Panu nakazu zapłaty w trybie wskazanym w Kodeksie postępowania cywilnego to nie zaczął biec dla Pana termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Przy czym mając na uwadze całokształt sposobu prowadzenia sprawy przez Pana wniosku takiego nie będzie łatwo przeforsować w sądzie.


Tagi: nakaz zapłaty, koszty sądowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły