Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wiele kar za przejazd jednego odcinka drogi bez uiszczenia opłaty elektronicznej

01.01.2014
Kwestie związane z obowiązkiem uiszczania opłaty elektronicznej za przejazd drogami oraz kary związane z nieuiszczeniem tejże opłaty zostały uregulowane w Ustawie o drogach publicznych. Zgodnie z powołaną ustawą za przejazd po drodze krajowej kierującemu pojazdem samochodowym, za który pobiera się opłatę elektroniczną bez uiszczenia tej opłaty - wymierza się karę pieniężną w wysokości 3000 zł.
 
Od samego początku twierdziliśmy, iż w sytuacji gdy kierowca porusza się jednym odcinkiem drogi na którym ustawionych jest wiele bramownic kara może być wymierzona tylko jeden raz. Natomiast odmienne stanowisko było prezentowane przez Inspektoraty Transportu Drogowego, jak również przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. gitd prezentował stanowisko, iż każdy przejazd stanowi osobne naruszenie i każdy pojedynczy przejazd w określonym czasie stanowi odrębną podstawę do nałożenia kary pieniężnej tj. odrębną indywidualną sprawę administracyjną wymagającą rozstrzygnięcia w drodze decyzji administracyjnej (art. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Ustawodawca nie przewidział kar pieniężnych za kilka naruszeń, stanowiących odrębne sprawy administracyjne. Ponadto obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości miarkowania kary przez organ.
 
Natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie VI SA/Wa 2086/12 na wskutek wniesienia skargi przez naszego Klienta podzielił nasze stanowisko, iż kierujący nie może być wielokrotnie karany za przejazd kolejnymi odcinkami drogi. W uzasadnieniu wyroku wskazano, iż przepis art. 13ha Ustawy o drogach publicznych wskazuje, że opłata elektroniczna jest pobierana „za przejazd po drogach krajowych lub ich odcinkach. Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie dróg krajowych gdzie wskazała płatne odcinki dróg. Jeżeli na odcinku wymienionym w rozporządzeniu jest ustawionych kilka bramownic to kara za przejazd odcinka wskazanego w rozporządzeniu może zostać nałożona tylko jeden raz.
 
W sytuacji gdyby została na Pana nałożona kara przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego wbrew powyższym regulacją zasadne jest złożenie odwołania od tejże decyzji.


Tagi: gitd, viatoll

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły