Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Niemcy, alimenty a miejsce zamieszkania za granicą

21.12.2013
Zgodnie z art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.
 
Zakwalifikowanie danej miejscowości jako miejsce zamieszkania, względnie miejsce pobytu, jak też posiadania przez pozwanego miejsca zamieszkania w Polsce, jest kwestią faktu (quaestiones facti) i w razie wątpliwości na powodzie spoczywa ciężar wykazania na podstawie przedstawionych okoliczności i dowodów tych faktów, np. przez przedstawienie dokumentów potwierdzających podjęte próby ustalenia miejsca zamieszkania. Powód powinien te okoliczności i dowody przytoczyć w pozwie, jeżeli wnosi go do sądu, którego właściwość miejscowa ma być określona na podstawie pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce. (zob. J. Rodziewicz (w:) Kodeks postępowania cywilnego..., t. 1, red. K. Piasecki, s. 194).
 
Powód wnosząc, więc pozew o obniżenie alimentów przeciwko Pani powinien wskazać Pani miejsce zamieszkania. W takim przypadku sąd musiałby bądź wysłać odpis pozwu na Pani adres zagraniczny, bądź skorzystać z pomocy sądu niemieckiego.
 
Wraz z odpisem pozwu zostałaby Pani pouczona o obowiązku wskazania pełnomocnika dla doręczeń w Polsce. Zgodnie z art. 11355 Kodeksu postępowania cywilnego strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.
 
W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.
 
W mojej ocenie, więc Powód wniósł pozew do sądu właściwego a ewentualnym skutkiem nie odebrania korespondencji byłoby ponowne przesłanie pozwu na adres Pani miejsca zamieszkania w Niemczech, z doświadczenia jednak wiem, iż pozew wysłany na adres w Polsce został by uznany za skutecznie doręczony a w sprawie zapadłby wyrok zaoczny co naraziłoby Panią jedynie na dodatkowe koszty i problemy.
 
W kolejnej sprawie powinna, więc Pani brać udział i wykazać, iż sytuacja stron i Pani potrzeby od ostatniego orzeczenia sądu w sprawie alimentów nie uległa zmianie a wręcz koszty te wzrosły. Ponadto powinna Pani wnieść o obciążenie Powoda kosztami procesu w tym również takimi kosztami jak koszt dojazdu z Niemiec na rozprawy w Polsce.


Tagi:

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły