Niemcy, alimenty a miejsce zamieszkania za granicą
21.12.2013
Zgodnie z art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.
Zakwalifikowanie danej miejscowości jako miejsce zamieszkania, względnie miejsce pobytu, jak też posiadania przez pozwanego miejsca zamieszkania w Polsce, jest kwestią faktu (quaestiones facti) i w razie wątpliwości na powodzie spoczywa ciężar wykazania na podstawie przedstawionych okoliczności i dowodów tych faktów, np. przez przedstawienie dokumentów potwierdzających podjęte próby ustalenia miejsca zamieszkania. Powód powinien te okoliczności i dowody przytoczyć w pozwie, jeżeli wnosi go do sądu, którego właściwość miejscowa ma być określona na podstawie pobytu lub ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce. (zob. J. Rodziewicz (w:) Kodeks postępowania cywilnego..., t. 1, red. K. Piasecki, s. 194).
Powód wnosząc, więc pozew o obniżenie alimentów przeciwko Pani powinien wskazać Pani miejsce zamieszkania. W takim przypadku sąd musiałby bądź wysłać odpis pozwu na Pani adres zagraniczny, bądź skorzystać z pomocy sądu niemieckiego.
Wraz z odpisem pozwu zostałaby Pani pouczona o obowiązku wskazania pełnomocnika dla doręczeń w Polsce. Zgodnie z art. 11355 Kodeksu postępowania cywilnego strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w Rzeczypospolitej Polskiej.
W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.
W mojej ocenie, więc Powód wniósł pozew do sądu właściwego a ewentualnym skutkiem nie odebrania korespondencji byłoby ponowne przesłanie pozwu na adres Pani miejsca zamieszkania w Niemczech, z doświadczenia jednak wiem, iż pozew wysłany na adres w Polsce został by uznany za skutecznie doręczony a w sprawie zapadłby wyrok zaoczny co naraziłoby Panią jedynie na dodatkowe koszty i problemy.
W kolejnej sprawie powinna, więc Pani brać udział i wykazać, iż sytuacja stron i Pani potrzeby od ostatniego orzeczenia sądu w sprawie alimentów nie uległa zmianie a wręcz koszty te wzrosły. Ponadto powinna Pani wnieść o obciążenie Powoda kosztami procesu w tym również takimi kosztami jak koszt dojazdu z Niemiec na rozprawy w Polsce.
Tagi:
Opinie naszych zadowolonych Klientów