Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odmowa wypłaty sumy ubezpieczenia z tytułu urodzenia dziecka, urodzenie dziecka

18.12.2013
Co do zasady firmy ubezpieczeniowe w swych OWU nie zamieszczają definicji, co rozumieją poprzez „urodzenie dziecka”. Zresztą jak się wydaje pojęcie urodzenia dziecka jest wystarczająco zdefiniowane przez język potoczny.
 
Ustawodawca nie wyjaśnia, co rozumie pod pojęciem urodzenia, należy zatem odwołać się do potocznego znaczenia tego terminu. Powszechnie uważa się, że urodzenie się człowieka to odłączenie od ciała matki w taki sposób, że natus zdolny jest do egzystencji niezależnie od ciała matki. Nie można przyjąć, by warunkiem uznania dziecka za urodzone była możliwość samodzielnej egzystencji. Wyłączylibyśmy w ten sposób z grona urodzonych te dzieci, których czynności życiowe muszą być wspomagane, a nawet zastępowane przez urządzenia medyczne. Samodzielność egzystencji urodzonego dziecka należy ujmować wyłącznie w relacji do dotychczasowych warunków jego życia, które do chwili urodzenia było niemożliwe bez ścisłej łączności z ciałem matki. A zatem, rozumując potocznie, urodzenie następuje z chwilą, gdy dziecko znajdzie się poza ustrojem matki i daje oznaki życia, a w szczególności niezależnie od niej oddycha.
 
Niektórzy autorzy odwołują się przy ocenie urodzenia do przepisów szczególnych wprowadzających medyczne kryteria urodzenia. Obowiązujące w tym względzie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. Nr 247, poz. 1819 z późn. zm.) wprowadza kryteria oceny urodzeń żywych i martwych.
 
Z faktem urodzenia się dziecka wiąże się jego zdolność do czynności prawnych to właśnie od tej chwili dziecko posiada zdolność prawną – art. 8 Kodeksu cywilnego.
 
Natomiast przez przysposobienie rozumie się nawiązany między przysposabiającym a przysposobionym stosunek prawnorodzinny podobny do stosunku między rodzicami a dzieckiem. Między stronami tego stosunku powstają takie same prawa i obowiązki, jakie istnieją między dzieckiem a jego naturalnymi rodzicami. Stosunek prawny wynikający z przysposobienia jest jednak podobny, a nie taki sam jak stosunek między rodzicami a ich rodzonym dzieckiem, m.in. dlatego, że w niektórych wypadkach przysposobienie może być rozwiązane. Poza tym przysposobienie nie jest jednolitą instytucją prawną; niekiedy może ono tworzyć stosunek prawnorodzinny tylko między samym przysposabiającym a dzieckiem, bez skutków dla innych członków rodziny (przysposobienie niepełne) (T. Smyczyński, Prawo rodzinne i opiekuńcze, s. 231 i n.; tak też J. Ignatowicz, w: Kodeks rodzinny i opiekuńczy z komentarzem, s. 541).
 
Niestety, więc skoro umowa ubezpieczenia obejmowała zdarzenie polegające na urodzeniu dziecka to z całą pewnością należy podzielić pogląd ubezpieczyciela w tym zakresie, iż przysposobienie nie jest takim zdarzeniem.


Tagi: pzu, przysposobienie, urodzenie dziecka

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły