Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kontrola w sprawie odbiorników telewizyjnych

18.12.2013
W mojej ocenie w odpowiedzi na pismo otrzymane z Poczty Polskiej po raz kolejny należy podtrzymać dotychczasowe stanowisko w sprawie, niestety obawiam się, iż zostanie wydana decyzja wymierzająca opłatę za używanie odbiorników i kolejnym krokiem będzie konieczność wniesienia odwołania do Ministra Cyfryzacji a następnie skargo do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
 
Zgodnie z art. 7 Ustawy o opłatach abonamentowych w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego kierownik jednostki operatora wyznaczonego przeprowadzający kontrolę, wydaje decyzję, w której nakazuje rejestrację odbiornika oraz ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.
 
Posiadanie w rozumieniu ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. Ustawy o opłatach abonamentowych zostało określone, jako stan faktyczny rozpatrywany w oderwaniu od prawa własności, przy czym dla nałożenia stosownych obowiązków określonych w art. 7 ust. 6 ww. ustawy na przedsiębiorcę wystarczające jest wskazanie, iż odbiornik będący w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu znajduje się w lokalu użytkowym należącym do jego firmy.
 
Co istotne w mojej ocenie sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa jest doprowadzenie do sytuacji, w której kontrolowany nie bierze udziału w kontroli, taka sytuacja powoduje, że sam kontrolujący będzie miał trudności w jednoznacznym zakwalifikowaniu obecnej podczas kontroli córki, jako strony postępowania.
 
Należy również zauważyć, że zasady ogólne kontroli przedsiębiorców zostały uregulowane w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Dokonana nowelizacja tej ustawy dokonana ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wprowadziła istotne zmiany w procedurze kontroli działalności gospodarczej. Aby zmiany te wyeksponować, ustawodawca nadał nowe brzmienie tytułowi rozdziału 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a mianowicie: "Kontrola działalności gospodarczej przedsiębiorcy". Intencją ustawodawcy, jak podkreśla się w piśmiennictwie oraz komentarzach do omawianej ustawy, było stworzenie przepisów ogólnych, wobec których przepisy szczególne powinny być jedynie uzupełnieniem – co wynika wprost z ust. 2 art. 77 powołanej ustawy. Co szczególnie istotne, przepisy szczególne nie powinny pozostawać w sprzeczności z uregulowaniami rozdziału 5 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. (por. Komentarz do art. 77 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej pod. Red. Sławomira Koroluka (...); ABC 2007).
 
W myśl zasad ogólnych kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, zaś jeśli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Co również istotne, uzasadnienie przyczyny braku zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli winno umieścić się w książce kontroli i protokole kontroli. 
 
Powyższe interpretacja zasad dotyczących kontroli posiadania odbiorników telewizyjnych nie jest jednak jednolita w orzecznictwie i zdarzają się orzeczenia, które uznają, iż kontrola wszczęta na podstawie Ustawy o opłatach abonamentowych nie wymaga wcześniejszego powiadomienia kontrolowanego.


Tagi: poczta polska, abonament

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły