Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Umowa zlecenie a prawo do zasiłku

12.12.2013
Zgodnie z art. 71 Ustawy o promocji w zatrudnieniu i instytucjach rynku pracy prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy.
 
W dniu rejestracji bezrobotny w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres, co najmniej 365 dni musiał świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo współpracował przy wykonywaniu tych umów, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca.
 
Jak wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie II SA/Bk 811/2010 podstawowym warunkiem, od spełnienia którego zależy nabycie uprawnień do zasiłku, jest zatrudnienie przez okres 365 dni w okresie 18 miesięcy przed zarejestrowaniem i uzyskiwanie w tym czasie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak też opłacanie składki na Fundusz Pracy. W przypadku osiągania innego rodzaju dochodów niż wynagrodzenie, np. z tytułu umowy zlecenia, prawo do zasiłku uzależnione zostało od wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Podstawę tę stanowić musi kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na okres pełnego miesiąca (art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. c Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Przy czym chodzi tu o wynagrodzenie faktycznie otrzymywane, a nie o wynagrodzenie, które pracownik mógł otrzymywać, będąc zatrudnionym w innym, wyższym wymiarze czasu pracy.
 
Przepis art. 71 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2008 r. Nr 69 poz. 415 ze zm.) ma charakter bezwzględnie obowiązujący, a ustawa musi być interpretowana i stosowana w sposób ścisły, nie dając administracji publicznej uprawnień do uznaniowego rozstrzygania w zakresie przedmiotowego świadczenia. Powyższa regulacja dotyczy numeracyjnie wymienionych okresów, oznacza to, że nie zalicza się do okresu, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych, okresów pobierania innych świadczeń. Nadto przepis ten reguluje sytuacje po ustaniu okoliczności w nim wymienionych.
 
W mojej ocenie Pani syn nadal spełnia wymagania wskazane w ustawie do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych skoro w ostatnich 18 miesiącach ma pełny rok pracy. Należy więc się ponownie udać do Urzędu Pracy i dokonać rejestracji, jeżeli urzędnik ma odmienne zdanie to winien wydać w tym zakresie stosowną decyzją a nie zbywać syna.


Tagi: umowa zlecenie, zasiłek, kuroniówka

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 01.02.2016 Barbara napisał(a):

  Uprzejmie proszę o odpowiedz.
  Zatrudnialam pracownika przez 365 dni w ciagu 18 miesiecyna umowę zlecenie. Biuro Rachunkowe potrąciło wszystkie składki oprócz Funduszu Pracy. Powiedziano mi, ze jak nie zatrudniam nikogo na umowę o prace, nie jest konieczne opłacanie składek na Fundusz Pracy. Rzekomo to nowe przepis. Mój pracownik, po zgłoszeniu sie po zasiłek, dostał odmowę wypłaty. W chwili obecnej ma żal do mnie, a ja nie wiem, czy racje ma biuro rachunkowe czy Urząd Pracy. Dziekuje serdecznie, będę wdzięczna za wyjaśnienie .

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły