Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Podatek VAT od nielegalnie wyprodukowanego alkoholu

12.12.2013
Zgodnie z art. 6 Ustawy o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
 
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w sprawie I Sa /Ol 443/2007 toksyczny, otrzymany w wyniku przestępstwa alkohol etylowy nie może występować w obrocie spożywczym, toteż dostawa i obrót takim towarem nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy i nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 Ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993 r. i art. 6 pkt 2 Ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 r.
 
Jak wynika z pytania produkowany przez Pana alkohol nie był skażony, mógł być więc przedmiotem obrotu. Jednakże w mojej ocenie nie doszło w omawianej sprawie do dostawy towaru, która to w świetle ustawy stanowi podstawę opodatkowania. Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt.1 Ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
 
Przez „odpłatność” należy rozumieć prawo podmiotu świadczącego do żądania od kontrahenta lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub jej ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego) z tytułu wykonania danego świadczenia. Zobowiązanie świadczeniobiorcy może mieć postać obowiązku świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także inną postać, np. przekazania korzyści materialnych lub niematerialnych w zamian za świadczoną usługę. O odpłatności świadczenia decydują strony umowy. Jeżeli z umowy wynika, że strony określają bezpośrednio lub pośrednio odpłatność za wykonane świadczenie, wówczas staje się ono odpłatne. Należy także pamiętać, że odpłatność danego świadczenia może wynikać z innego niż umowa zobowiązania, w tym w szczególności z mocy prawa bądź z nakazu władzy publicznej (np. decyzji organu administracji).
 
Istotnym elementem omawianego pojęcia jest również to, że odpłatność musi mieć bezpośredni związek z danym świadczeniem, tzn. musi być efektem tego świadczenia, rozumianym jako wynagrodzenie (wartość) o charakterze trwałym (ostatecznym), które jest należne za wykonane świadczenie. Nie wszystko zatem, co dostawca bądź usługodawca otrzymuje od kontrahenta w związku z wykonywanym świadczeniem, będzie stanowić wynagrodzenie za to świadczenie.
 
Moim zdaniem skoro nie dokonywał Pan zbycia wyprodukowanego alkoholu nie zasadne jest naliczenie przez urząd celny podatku vat.


Tagi: vat, urząd celny, alkohol

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły