Zażalenie na postanowienie WSA
08.12.2013
Zgodnie z art. 195 Ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi akta sprawy wraz z zażaleniem wojewódzki sąd administracyjny przedstawia Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu po doręczeniu zażalenia pozostałym stronom. Odpowiedź na
zażalenie może być wniesiona wprost do Naczelnego Sądu Administracyjnego w terminie siedmiu dni od doręczenia zażalenia.
Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny może we własnym zakresie dokonać samokontroli zaskarżonego postanowienia. Sąd ma możliwość zastosowania przepisu art. 195§2 Ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi z urzędu bez względu na to, czy strona złożyła wniosek w tym zakresie. Uchylenie zaskarżonego postanowienia i ponowne rozpoznanie sprawy powinno mieć miejsce wówczas, gdy sąd podziela podniesiony w zażaleniu zarzut nieważności lub uznaje, że jest ono oczywiście uzasadnione.
Zażalenie jest oczywiście uzasadnione, jeśli sąd uznaje zarzuty i żądania w nim zawarte za zasadne, podziela stanowisko skarżącego, a wadliwość zaskarżonego postanowienia jest zauważalna bez potrzeby dokonywania jego głębszej analizy. Oczywista zasadność zażalenia może wynikać zarówno z przyczyn formalnych, które zadecydowały o wydaniu zaskarżonego postanowienia, jak i względów merytorycznych (por. J.P. Tarno, Ewolucja orzecznictwa..., s. 441. B. Dauter, Metodyka...,s. 534) słusznie podnosi, że „zasadność zażalenia może wynikać zarówno z siły i logiki argumentów zażalenia, jak i z ponownej oceny rozstrzygnięcia podjętego przez sąd”.
Ustawa nie określa terminu, w jakim
zażalenie winno zostać przekazane do Naczelnego Sądu Administracyjnego, faktem jest również, iż bezcelowe byłoby składanie wniosku o przekazanie akt sprawy do Naczelnego Sądu Administracyjnego skoro ten obowiązek wynika wprost z ustawy.
Rozważyć, co prawda można by wniesienie skargi na sposób prowadzenia postępowania do Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zgodnie, bowiem z art. 29 Ustawy prawo o ustroju sądów administracyjnych w sprawach nieuregulowanych w ustawie do wojewódzkich sądów administracyjnych oraz sędziów, asesorów sądowych, starszych referendarzy sądowych, referendarzy sądowych, starszych asystentów sędziów, asystentów sędziów, urzędników i innych pracowników tych sądów stosuje się odpowiednio przepisy o ustroju sądów powszechnych z tym, że do starszych asystentów sędziów stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące asystentów sędziów, do wynagrodzeń sędziów stosuje się przepisy dotyczące sędziów sądu apelacyjnego, a do wynagrodzeń asesorów sądowych - przepisy dotyczące sędziów sądu okręgowego. Określone w tych przepisach uprawnienia Ministra Sprawiedliwości przysługują Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego. Natomiast zgodnie z Ustawą o ustroju sądów powszechnych skargi i wnioski rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie miesiąca od daty ich wpływu. Skargi, w zakresie dotyczącym działalności sądów, w dziedzinie, w której sędziowie są niezawiśli, nie podlegają rozpatrzeniu. Organ sądu, do którego taka skarga lub wniosek zostały skierowane, zawiadamia skarżącego o przyczynach odmowy rozpatrzenia skargi. Jeżeli jednak skarga dotyczy czynności sądu podlegającej zaskarżeniu w toku instancji, organ ten jest obowiązany niezwłocznie przekazać skargę do akt sprawy, której skarga dotyczy, zawiadamiając o tym skarżącego. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi lub wniosku, dotyczących działalności sądu, jest prezes sądu.
Osobiście uważam, iż działania podjęte w niniejszej sprawie są uzasadnione i przeciwdziałają przewlekłości postępowania. Przekazanie na obecnym etapie wniesionego zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w efekcie uniemożliwiłoby rozpoznanie sprawy co do meritum w wyznaczonym terminie.
Nie ma natomiast przeszkód, aby wraz z ewentualną skarga kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego wnieść o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji gdyż żaden przepis tego nie zabrania. Zgodnie z art. 193 Ustawy prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli nie ma szczególnych przepisów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, do postępowania tego stosuje się odpowiednio przepisy postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym, z tym że Naczelny Sąd Administracyjny uzasadnia z urzędu wyroki i postanowienia w terminie trzydziestu dni.
Tagi: zażalenie, wsa, wojewódzki sąd aministracyjny
Opinie naszych zadowolonych Klientów