Wyrok z sądu w sprawie przedawnionej pożyczki, skutki przedawnienia
08.12.2013
Zgodnie z art. 117 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. Rację ma Pan pisząc, iż roszczenie banku uległo przedawnieniu bowiem jako roszczenie związane z prowadzoną przez bank działalnością gospodarczą zastosowanie znajdzie w sprawie termin trzy letni.
Natomiast to, iż roszczenie jest przedawnione nie oznacza, iż ono nie istnieje i można ignorować wyroki otrzymywane z sądu. Najbardziej klasyczne określenie skutku upływu terminu akcentuje przekształcenie się zobowiązania cywilnego w zobowiązanie niezupełne (obligatio naturalis), charakteryzujące się - z jednej strony - dalszym istnieniem roszczenia i - z drugiej strony - brakiem możliwości przymusowego wyegzekwowania go, wynikającym z faktu, że po stronie dłużnika, mimo trwania obowiązku, odpada odpowiedzialność (por. A. Wolter (w:) A. Wolter, J. Ignatowicz, K. Stefaniuk, Prawo cywilne. Zarys..., s. 325; A. Szpunar, Uwagi..., s. 19).
Przedawnionego roszczenia oczywiście można dochodzić przed sądem, i to - przy braku zarzutu ze strony pozwanego - można dochodzić skutecznie. W praktyce niewątpliwie zasadą jest wykorzystywanie zarzutu przedawnienia, co w jakimś stopniu uzasadnia skrótowe określenie skutku przedawnienia jako "niemożności dochodzenia roszczenia". Jeśli jednak mówimy o konstrukcji przedawnienia, takie określenie następstwa upływu terminu wydaje się nie do obrony.
W skutek zignorowania przez Pana nakazu zapłaty otrzymanego z sądu, nie wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty, uległ on uprawomocnieniu i na obecnym etapie nie można już powołać się na
przedawnienie dochodzonego przez Powoda roszczenia.
Obecnie wyrok ulegnie dopiero przedawnieniu zgodnie z dyspozycją art. 125 Kodeksu cywilnego tj. roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. Przy czym każda czynność wszczęta przed sądem oraz komornikiem w celu egzekucji przedmiotowej należności powoduje, iż bieg terminu przedawnienia biegnie na nowo.
W przypadku ponownego wszczęcia egzekucji komorniczej egzekucja będzie mogła być prowadzona z Pana wynagrodzenia, ruchomości oraz nieruchomości z wyłączeniem ustawowych ograniczeń. Zgodnie z art. 87 Kodeksu pracy egzekucja z wynagrodzenia za pracę nie może przekroczyć połowy wynagrodzenia. Przy czym wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.
Kwota, jaką mógłby pobrać Komornik z wynagrodzenia jest niewielka, nadto Pana żona może wystąpić o zasądzenie alimentów na małoletnie dzieci i wszcząć egzekucję komorniczą. Alimenty mają pierwszeństwo w egzekucji i nie będzie więc możliwości egzekwowania należności przez firmę windykacyjną.
Tagi: przedawnienie, windykacja, pożyczka
Opinie naszych zadowolonych Klientów