Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Egzekucja alimentów z zagranicy

02.12.2013
Jeżeli przebywający na emigracji rodzic uchyla się od świadczeń alimentacyjnych na rzecz swoich dzieci w pierwszej kolejności należy rozpocząć od uzyskania wyroku oraz nadaniu mu klauzuli wykonalności. Jak wynika z opisu sprawy ten krok ma już Pani za sobą.
 
Egzekucja alimentów w opisanej przez Panią sytuacji jest jak najbardziej możliwa. Zastosowanie w niniejszej sprawie znajdą przepisy Konwencji o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, sporządzonej w Nowym Jorku 20 czerwca 1956 r.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie IV CZ 14/ 76 konwencja nowojorska z dnia 20 lipca 1956 r. o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą ratyfikowana przez Polską Rzeczypospolitą Ludową z dniu 13 października 1960 r. (Dz. U. z 1961 r. Nr 17, poz. 88) - ma na uwadze wszelkie roszczenia alimentacyjne, które mają swe źródło w zobowiązaniu ustawowym, wynikającym z pokrewieństwa i małżeństwa; obejmuje ona również sprawy o podwyższenie alimentów. Podstawę prawną jurysdykcji sądów polskich w sprawach o alimenty stanowi art. 1103 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego.
 
W celu wyegzekwowania zasądzonych wyrokiem należności alimentacyjnych należy złożyć wniosek w sprawie uzyskania świadczeń alimentacyjnych do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela alimentacyjnego (dziecka). Wraz z wnioskiem w sprawie uzyskania świadczeń alimentacyjnych należy złożyć m.in.: pełnomocnictwo upoważniające organ zagraniczny do prowadzenia egzekucji świadczeń alimentacyjnych – podpisane przez wierzyciela w obecności notariusza, oryginał zupełnego odpisu aktu urodzenia dziecka, oryginał skróconego aktu małżeństwa, kserokopię wyroku zasądzającego alimenty, zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, szczegółowy wykaz zaległości alimentacyjnych, informację dotyczącą konta bankowego wierzyciela (nazwę, adres banku, numer konta, numery SWIFT – BIC i IBAN), oraz podanie o przyjęcie wniosku. 
 
Zgodnie z art. 3 ust. 4 lit. b Konwencji nowojorskiej we wniosku należy podać obowiązkowo imię i nazwisko zobowiązanego, a nadto, jeżeli uprawniony posiada co do tego wiadomości, adresy zobowiązanego z ostatnich pięciu lat, jego datę urodzenia, obywatelstwo i zawód lub zajęcie. Reasumując, wskazanie dokładnego adresu zamieszkania dłużnika nie jest obowiązkowe. 


Tagi: alimenty, konwencja nowojorska, norwegia, egzekucja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły