Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty

28.11.2013
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. 
 
Jak wynika z opis sprawy firma windykacyjna wystąpiła z pozwem przeciwko Pana tacie w wyniku czego sąd wydał nakaz zapłaty. Wobec nie wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty i powołania się na zarzut przedawnienia doszło do uprawomocnienia się nakazu zapłaty i wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
 
Zgodnie z art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu.
 
Przywrócenie uchybionego terminu procesowego prowadzi do stworzenia sytuacji, w której spóźniona czynność procesowa jest traktowana tak, jakby została dokonana we właściwym terminie. W zależności jednak od rodzaju czynności procesowej, której dotyczy wniosek - poza tym ogólnym skutkiem - przywrócenie terminu może powodować także inne następstwa, w szczególności przywrócenie terminu do wniesienia środka odwoławczego lub innego środka zaskarżenia prowadzi do przełamania prawomocności orzeczenia (por. D. Olczak-Dąbrowska, Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym, s. 268-275).
 
Warunkiem przywrócenia terminu jest to, aby niedokonanie czynności procesowej w terminie nastąpiło bez winy podmiotu. Brak winy w uchybieniu terminu stanowi zatem zasadniczą przesłankę zasadności wniosku o przywrócenie terminu. Poza tym w nauce podnosi się, że warunkiem zasadności wniosku o przywrócenie terminu jest istnienie związku przyczynowego między zdarzeniem, które uniemożliwiło stronie dokonanie czynności procesowej w terminie, a uchybieniem terminu przewidzianego dla jej dokonania (por. D. Olczak-Dąbrowska, Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym, s. 171-174).
 
Można przyjąć, że brak winy występuje w przypadku choroby strony czy jej przedstawiciela, która uniemożliwiła podjęcie działania nie tylko osobiście, ale i skorzystanie z pomocy innych osób (por. post. SN z 5 sierpnia 2005 r., II PZ 20/05, OSNP 2006, nr 13-14, poz. 214; z 11 stycznia 2007 r., II CZ 116/06, LexPolonica nr 1825705, oraz z 11 grudnia 2008 r., IV CZ 102/08, LexPolonica nr 2077707; D. Olczak-Dąbrowska, Przywrócenie terminu w postępowaniu cywilnym, s. 200). Bez wątpienia w mojej ocenie taką chorobą jest również choroba psychiczna.
 
W celu uniknięcia w chwili obecnej dalszej egzekucji należy niezwłocznie wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu.


Tagi: sprzeciw od nakazu zapłaty, nakaz zapłaty, przywrócenie terminu

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły