Wniesienie sprzeciwu na urzędowym formularzu, zarzut przedawnienia w apelacji
28.11.2013
Jak najbardziej ma Pani rację dochodzone przez
fundusz sekurytyzacyjny należności już wiele lat temu uległy przedawnieniu i tenże zarzut będzie wystarczający dla wygrania w sądzie niniejszej sprawy, aczkolwiek nawet bez przedawnienia należności sprawę można by wygrać.
Jak wynika z przesłanych przez Panią dokumentów sąd wezwał Pani męża do wniesienia sprzeciwu na urzędowym formularzu. Zgodnie, bowiem z art. 50537 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli powód uzupełni pozew zgodnie z wymogami, przewodniczący wzywa pozwanego do uzupełnienia sprzeciwu w sposób odpowiedni dla postępowania, w którym sprawa będzie rozpoznana - w terminie dwutygodniowym od daty doręczenia wezwania.
W doktrynie nie ma zgody co do skutków nieusunięcia przez pozwanego w terminie braku formalnego sprzeciwu w zakresie odpisu pełnomocnictwa (por. J. Widło, Elektroniczne postępowanie upominawcze, art. 50537, uwaga 6, s. 106-107; P. Telenga, w: M. Tchórzewski, P. Telenga, Elektroniczne postępowanie upominawcze. Komentarz, art. 50537, uwaga 4, s. 57; K. Sadowski, O.M. Piaskowska, D. Kotłowski, Kilka uwag w zakresie praktycznego stosowania art. 50537 § 3 k.p.c., s. 1293 i n.). Należy przyjąć, że de lege lata problem ten trudno rozwiązać w zadowalający sposób. Najwłaściwsze jest jednak kontynuowanie postępowania z udziałem pozwanego, bez rzekomego pełnomocnika, ale przy założeniu, że sprzeciw został złożony skutecznie. Jeśli chodzi zaś o nieuzupełnienie sprzeciwu w zakresie twierdzeń i dowodów, to należy przyjąć, że skutkuje to pominięciem spóźnionych twierdzeń i dowodów, które pozwany powinien był powołać - z punktu widzenia wymagań wynikających z ciężaru wspierania postępowania - w piśmie uzupełniającym sprzeciw.
W chwili obecnej w mojej ocenie należy złożyć pismo procesowe wraz z powołaniem się na zarzut przedawnienia. W piśmie należy również wskazać, iż pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym został złożony w 2011 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący może także przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, termin, w którym należy je złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym. Jednakże nie znajduje on zastosowania w stosunku do spraw wszczętych przed dniem wejście w życie zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nadto nawet niedopuszczenie pisma procesowego nie powoduje możliwości przedstawienia stanowiska procesowego na rozprawie.
Zwracam również uwagę, iż zarzut przedawnienia roszczenia majątkowego pozwany może zgłosić również w postepowaniu apelacyjnym (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19 sierpnia 2004 r., sygn. akt V CK 38/2004, Przegląd Sądowy 2005/10 str. 130). Ani ¿żaden przepis prawa materialnego dotyczący przedawnienia roszczeń, ani też przepisy postępowania cywilnego nie uzależniają skuteczności tego zarzutu od jego zgłoszenia w określonym stadium postępowania. Przyjmuje się zatem, że zarzut przedawnienia roszczenia majątkowego jest zarzutem opartym na przepisach prawa materialnego, który pozwany może zgłosić nie tylko w toku całego postępowania przed sądem pierwszej instancji, ale również w postępowaniu przed sądem drugiej instancji.
Tagi: przedawnienie, apelacja, sprzeciw od nakazu zapłaty, fundusz sekurytyzacyjny
Opinie naszych zadowolonych Klientów