Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wniesienie sprzeciwu na urzędowym formularzu, zarzut przedawnienia w apelacji

28.11.2013
Jak najbardziej ma Pani rację dochodzone przez fundusz sekurytyzacyjny należności już wiele lat temu uległy przedawnieniu i tenże zarzut będzie wystarczający dla wygrania w sądzie niniejszej sprawy, aczkolwiek nawet bez przedawnienia należności sprawę można by wygrać.
 
Jak wynika z przesłanych przez Panią dokumentów sąd wezwał Pani męża do wniesienia sprzeciwu na urzędowym formularzu. Zgodnie, bowiem z art. 50537 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli powód uzupełni pozew zgodnie z wymogami, przewodniczący wzywa pozwanego do uzupełnienia sprzeciwu w sposób odpowiedni dla postępowania, w którym sprawa będzie rozpoznana - w terminie dwutygodniowym od daty doręczenia wezwania.
 
W doktrynie nie ma zgody co do skutków nieusunięcia przez pozwanego w terminie braku formalnego sprzeciwu w zakresie odpisu pełnomocnictwa (por. J. Widło, Elektroniczne postępowanie upominawcze, art. 50537, uwaga 6, s. 106-107; P. Telenga, w: M. Tchórzewski, P. Telenga, Elektroniczne postępowanie upominawcze. Komentarz, art. 50537, uwaga 4, s. 57; K. Sadowski, O.M. Piaskowska, D. Kotłowski, Kilka uwag w zakresie praktycznego stosowania art. 50537  § 3 k.p.c., s. 1293 i n.). Należy przyjąć, że de lege lata problem ten trudno rozwiązać w zadowalający sposób. Najwłaściwsze jest jednak kontynuowanie postępowania z udziałem pozwanego, bez rzekomego pełnomocnika, ale przy założeniu, że sprzeciw został złożony skutecznie. Jeśli chodzi zaś o nieuzupełnienie sprzeciwu w zakresie twierdzeń i dowodów, to należy przyjąć, że skutkuje to pominięciem spóźnionych twierdzeń i dowodów, które pozwany powinien był powołać - z punktu widzenia wymagań wynikających z ciężaru wspierania postępowania - w piśmie uzupełniającym sprzeciw.
 
W chwili obecnej w mojej ocenie należy złożyć pismo procesowe wraz z powołaniem się na zarzut przedawnienia. W piśmie należy również wskazać, iż pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym został złożony w 2011 roku. Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 207 Kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący może także przed pierwszym posiedzeniem wyznaczonym na rozprawę zobowiązać strony do złożenia dalszych pism przygotowawczych, oznaczając porządek składania pism, termin, w którym należy je złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy złożenie pism przygotowawczych następuje tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że pismo obejmuje wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Sąd może wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym. Jednakże nie znajduje on zastosowania w stosunku do spraw wszczętych przed dniem wejście w życie zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nadto nawet niedopuszczenie pisma procesowego nie powoduje możliwości przedstawienia stanowiska procesowego na rozprawie.
 
Zwracam również uwagę, iż zarzut przedawnienia roszczenia majątkowego pozwany może zgłosić również w postepowaniu apelacyjnym (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 19  sierpnia 2004 r., sygn. akt V CK 38/2004, Przegląd Sądowy 2005/10 str. 130). Ani ¿żaden przepis prawa  materialnego dotyczący przedawnienia roszczeń, ani też przepisy postępowania cywilnego nie uzależniają  skuteczności tego zarzutu od jego zgłoszenia w określonym stadium postępowania. Przyjmuje się zatem, że  zarzut przedawnienia roszczenia majątkowego jest zarzutem opartym na przepisach prawa materialnego, który  pozwany może zgłosić nie tylko w toku całego postępowania przed sądem pierwszej instancji, ale również w postępowaniu przed sądem drugiej instancji.


Tagi: przedawnienie, apelacja, sprzeciw od nakazu zapłaty, fundusz sekurytyzacyjny

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły