Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Podział kredytu przy rozwodzie

26.11.2013
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. 
 
Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce niezmiernie rzadko zdarza się aby w trakcie postępowania rozwodowego sąd orzekał również co do podziału majątku dorobkowego. Najczęściej więc mamy do czynienie najpierw z orzeczeniem rozwodu a następnie z postępowaniem w sprawie podziału majątku dorobkowego. Zdarza się również, iż małżonkowie dochodzą do porozumienia i kwestie związane z podziałem majątku rozwiązują w drodze umowy zawartej przed notariuszem, nie ma przeszkód aby taka umowa została zawarta jeszcze przed formalnym orzeczeniem rozwodu przez sąd.
 
Umowa o kredyt hipoteczny zawarta z bankiem w czasie trwania małżeństwa nie przestaje obowiązywać w przypadku rozwodu czy podziału majątku. Oznacza to, że z chwilą wydania wyroku rozwodowego małżonkowie nadal wspólnie odpowiadają za spłatę zaciągniętego kredytu hipotecznego. Oczywiście sytuację inaczej mogą regulować postanowienia umowne, mające swe źródło w umowie kredytu.
 
Niezależnie od postanowień umownych, ustawodawca przewidział w Kodeksie Cywilnym instytucję przejęcia długu (art. 519-526 Kodeksu cywilnego). Zgodnie ze wskazaną instytucją, jeden z byłych małżonków może przejąć zobowiązania drugiego małżonka. Musi się na to zgodzić w omawianej sytuacji i bank, i oboje małżonków – dłużników.
 
W praktyce wygląda to tak, że byli małżonkowie prowadzą negocjacje z bankiem co do przejęcia długu przez jednego z nich, w rezultacie czego dochodzi do zawarcia aneksu do umowy kredytowej. W omawianej sprawie więc w pierwszej kolejności powinni Państwo ustalić czy bank wyrazi zgodę na przejęcie całości zadłużenia przez Pana żonę.
 
W sytuacji gdy bank takiej zgody nie wyrazi w drodze ugody zawartej przed sądem możliwe jest przyznanie mieszkania Pana żonie za odpowiednią spłatą z jednoczesnym zobowiązaniem jej do spłaty kredytu. Taki zapis jednak nie ma wpływu na umowę zawartą z bankiem i Pana odpowiedzialność względem banku. W sytuacji gdy żona zaprzestałaby spłaty rat bank będzie miał prawo domagania się zapłaty od Pana a dopiero następnie Pan będzie mógł dochodzić należności od byłej żony.


Tagi: rozwód, podział majątku

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły