Zajęcie rachunku bankowego przez T-Mobile Polska
26.11.2013
Jak wynika z opisu sprawy egzekucja prowadzona jest na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty wydanego w roku 2007 przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie. Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Przy czym zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się m.in. przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
Przy czym zwracam uwagę, iż zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego w sprawie IV PR 160/77 na tle obecnego stanu prawnego należy uznać, że wniosek o wydanie drugiego tytułu wykonawczego zamiast utraconego nie jest czynnością bezpośrednio zmierzającą do egzekwowania roszczenia - co jest niezbędną przesłanką dla przerwania biegu przedawnienia stosownie do art. 123 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego. Tytuł wykonawczy bowiem stanowi tylko uprawnienie do egzekucji. Bezpośrednią natomiast czynnością zmierzającą do egzekwowania roszczenia i przerywającą tym samym bieg przedawnienia - jest złożenie wniosku wraz z tytułem egzekucyjnym do właściwego sądu lub komornika o wszczęcie egzekucji (art. 796 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).
Powyższe orzeczenie jest istotne w Pani sprawie bowiem możliwe, iż spółka T-Mobile występowała o wydanie nowego tytułu wykonawczego w miejsce utraconego tytułu będącego w posiadaniu Polskiej Telefonii Cyfrowej.
Niestety mając na uwadze powyższe przepisy przedmiotowe roszczenie nie uległo przedawnieniu – ulegnie przedawnieniu najwcześniej w roku 2023. Natomiast możliwe, iż w bardzo niewielkiej części uległy przedawnieniu naliczone przez wierzyciela odsetki – w zależności od okresu w jakim toczyła się wcześniejsza egzekucja.
W celu pobawienia wykonalności tytułu wykonawczego w zakresie przedawnionych odsetek należy wystąpić z tzw. powództwem przeciwegzekucyjnym. Zgodnie z art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie. Takim zdarzeniem jest m.in.
przedawnienie dochodzonego roszczenia w części lub całości.
Jeżeli natomiast nie posiadania Pani żadnego majątku oraz jest Pani osobą bezrobotną to Komornika ponownie umorzy postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego postępowanie umarza się w całości lub części z urzędu, jeżeli jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.
Ponadto w związku z okolicznością, iż
komornik dokonał zajęcia Pani konta bankowego wskazuję, iż może się Pani zwrócić do banku o zwolnienie kwoty wolnej od egzekucji. Zgodnie z art. 54 Prawa bankowego środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu wykonawczego.
Tagi: komornik, rachunek bankowy, przedawnienie
Opinie naszych zadowolonych Klientów