Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wstąpienie w stosunek najmu mieszkania

26.11.2013
Zgodnie z art. 4 Ustawy o ochronie praw lokatorów lokale komunalne przeznaczone są co do zasady dla osób o niskich dochodach. Ponieważ zasady przyznawania lokali komunalnych nie są ujednolicone odgórnie to gminny we własnym zakresie mogą określać zasady przyznawania lokali komunalnych.
 
Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
 
Ograniczenia wynikające z treści aktualnie obowiązującego art. 691 Kodeksu cywilnego są wyraźne i daleko idące. Po pierwsze, przepis ten przy oznaczaniu kręgu uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu zrezygnował z pojemnego i ogólnego określenia osoba bliska najemcy. Zakładając racjonalność ustawodawcy należy więc interpretować ściśle użyte w tym przepisie określenia, skoro ogólny termin „osoba bliska najemcy” zastąpił on bardziej precyzyjnymi. Po drugie, poprzez sprecyzowanie kręgu osób, które mogą wstąpić w stosunek najmu, ustawodawca nie pozostawia wątpliwości jaki był cel takiego zabiegu. Uprawnionymi, na tle art. 691 § 1 Kodeksu cywilnego, nie są już zstępni najemcy a więc m.in. wnuk, lecz tylko jego dzieci. Do kręgu uprawnionych nie zaliczono też ani wstępnych, ani rodzeństwa najemcy. Mogą oni wstąpić w stosunek najmu, tak jak i inne osoby (przykładowo dalsi zstępni) tylko wtedy, gdy najemca był obowiązany w stosunku do nich do świadczeń alimentacyjnych.
 
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują również powstania stosunku najmu z mocy prawa w skutek długotrwałego zajmowania lokalu komunalnego bez tytułu prawnego. Takie uregulowania znajduje się co prawda w Ustawie o ochronie praw lokatorów jednak jego celem było uregulowanie stanu prawnego lokali zajmowanych bez tytułów w dniu wejścia w życie ustawy.
 
Również przepisy prawa miejscowego nie są dla Pana syna najlepsze zgodnie z  par. 16 Uchwały XXXVII/2420/05 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21 kwietnia 2005 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Wrocław. Powołany przepis wskazuje zasadę, iż poza przypadkami określonymi w art. 691 Kodeksu cywilnego Gmina może pod warunkiem braku zaległości w opłatach za lokal oraz spełnienia kryteriów dochodowych zawierac umowy najmu na czas nieoznaczony z osobami nie posiadającymi tytułu prawnego do innego lokalu, zameldowanymi i zamieszkującymi z najemcą przed jego śmiercią w przedmiotowym lokalu co najmniej 5 lat. 
 
Natomiast w par. 17 powołanej wyżej uchwały wskazano, iż gminna może zawrzeć umowę najmu, pod warunkiem nie posiadania tytułu prawnego do innego lokalu oraz brakiem zaległości w opłatach za lokal w sytuacji, gdy lokal komunalny zajmowany jest przez osobą zameldowaną i zamieszkującą w lokalu bez tytułu prawnego co najmniej 5 lat a spełniającą kryterium dochodowe.
 
Jeżeli więc Pana syn, co najmniej od 5 lat jest zameldowany w przedmiotowym lokalu to istnieje teoretyczna szansa na przyznanie mu przedmiotowego lokalu. Nie ma natomiast on szans na przyznanie mu lokalu socjalnego w przypadku orzeczenia eksmisji gdyż jest osobą, która nigdy nie posiadała tytułu prawnego do przedmiotowego lokalu.


Tagi: wnuk, najem

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły