Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zakup mieszkania dla dziecka na rynku wtórnym

25.11.2013
Oczywiście przed zakupem mieszkania należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości należy rozpocząć od zapoznania się z księgą wieczystą prowadzoną przez właściwy sąd rejonowy. W praktyce można uzyskać odpis z księgi wieczystej albo zapoznać się z nią w sądzie. Księgi wieczyste są jawne i dostępne dla każdego, z treścią księgi wieczystej można zapoznać się również na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawdzenia wymagają wszystkie dane wpisane do księgi, a więc m.in. oznaczenie nieruchomości, powierzchnia działki, osoba właściciela lub użytkownika wieczystego.
 
Szczególnej uwagi wymagają wpisy w dziale III i IV księgi wieczystej, gdzie mogą być ujawnione prawa i roszczenia innych osób, ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości i wreszcie hipoteki. Jeżeli w dziale III lub IV są ujawnione wpisy lub wzmianki, należy do transakcji podejść ze zwiększoną ostrożnością, a w sytuacjach wątpliwych wskazana jest konsultacja prawnika. W sądzie warto ustalić również, czy do danej księgi złożone zostały jakieś wnioski, a jeśli tak, to czego dotyczą.
 
Warto również sprawdzić czy sprzedający nie posiada zaległości w opłacaniu podatku od nieruchomości, zaliczek na fundusz remontowy, uiszcza bieżąco należności za media. 
 
Jeżeli stan prawny nieruchomości nie budzi wątpliwości można przystąpić do zakupu nieruchomości. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.
 
Zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego własnym działaniem oraz we własnym imieniu. Osoba mająca zdolność do czynności prawnych może swym własnym działaniem nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - wywoływać skutki prawne w drodze czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest przymiotem zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. W tym ostatnim przypadku każda osoba prawna uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest przymiotem zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. W tym ostatnim przypadku każda osoba prawna uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.
 
Nie ma żadnych przeszkód, aby przedmiotową nieruchomość darować córce. Jednak w mojej ocenie taka operacja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego a wygeneruje jedynie niemałe koszty dodatkowe operacji w konieczności pokrywania dwukrotnie kosztów podpisania aktu notarialnego tj. najpierw przy umowie kupna-sprzedaży a następnie przy umowie darowizny.
 
Lepszym rozwiązaniem byłby zakup nieruchomości od razu na córkę ze wzmianką a niezależnie przed podpisaniem aktu sporządzić umowę darowizny środków pieniężnych pomiędzy Państwem a córką.
 
Proszę pamiętać, iż zgodnie z Ustawą o podatku od spadku i darowizn taka darowizna będzie zwolniona z podatku pod warunkiem zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od jej dokonania.
 
Ponadto w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne obdarowany musi udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
 
Obowiązki udokumentowania otrzymania darowizny pieniężnej dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem bankowym wprowadzono po to, aby podatnicy nie mogli powoływać się na „wirtualne” (nierzeczywiste) kwoty uzyskane z darowizn od najbliższych członków rodziny np. w postępowaniach dotyczących tzw. nieujawnionych źródeł przychodów („uszczelnienie systemu (...) poprzez uzyskanie pewności prawnopodatkowej odnośnie nabytego majątku”).


Tagi: taksa notarialna, darowizna, zakup mieszkania

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły