Zakup mieszkania dla dziecka na rynku wtórnym
25.11.2013
Oczywiście przed zakupem mieszkania należy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości należy rozpocząć od zapoznania się z księgą wieczystą prowadzoną przez właściwy sąd rejonowy. W praktyce można uzyskać odpis z księgi wieczystej albo zapoznać się z nią w sądzie. Księgi wieczyste są jawne i dostępne dla każdego, z treścią księgi wieczystej można zapoznać się również na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Sprawdzenia wymagają wszystkie dane wpisane do księgi, a więc m.in. oznaczenie nieruchomości, powierzchnia działki, osoba właściciela lub użytkownika wieczystego.
Szczególnej uwagi wymagają wpisy w dziale III i IV księgi wieczystej, gdzie mogą być ujawnione prawa i roszczenia innych osób, ograniczenia w korzystaniu z nieruchomości i wreszcie hipoteki. Jeżeli w dziale III lub IV są ujawnione wpisy lub wzmianki, należy do transakcji podejść ze zwiększoną ostrożnością, a w sytuacjach wątpliwych wskazana jest konsultacja prawnika. W sądzie warto ustalić również, czy do danej księgi złożone zostały jakieś wnioski, a jeśli tak, to czego dotyczą.
Warto również sprawdzić czy sprzedający nie posiada zaległości w opłacaniu podatku od nieruchomości, zaliczek na fundusz remontowy, uiszcza bieżąco należności za media.
Jeżeli stan prawny nieruchomości nie budzi wątpliwości można przystąpić do zakupu nieruchomości. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Pełnoletnim jest, kto ukończył lat osiemnaście.
Zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego własnym działaniem oraz we własnym imieniu. Osoba mająca zdolność do czynności prawnych może swym własnym działaniem nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania - wywoływać skutki prawne w drodze czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest przymiotem zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. W tym ostatnim przypadku każda osoba prawna uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest przymiotem zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. W tym ostatnim przypadku każda osoba prawna uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych.
Nie ma żadnych przeszkód, aby przedmiotową nieruchomość darować córce. Jednak w mojej ocenie taka operacja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego a wygeneruje jedynie niemałe koszty dodatkowe operacji w konieczności pokrywania dwukrotnie kosztów podpisania aktu notarialnego tj. najpierw przy umowie kupna-sprzedaży a następnie przy umowie darowizny.
Lepszym rozwiązaniem byłby zakup nieruchomości od razu na córkę ze wzmianką a niezależnie przed podpisaniem aktu sporządzić umowę darowizny środków pieniężnych pomiędzy Państwem a córką.
Proszę pamiętać, iż zgodnie z Ustawą o podatku od spadku i darowizn taka
darowizna będzie zwolniona z podatku pod warunkiem zgłoszenia jej do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od jej dokonania.
Ponadto w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne obdarowany musi udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.
Obowiązki udokumentowania otrzymania darowizny pieniężnej dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem bankowym wprowadzono po to, aby podatnicy nie mogli powoływać się na „wirtualne” (nierzeczywiste) kwoty uzyskane z darowizn od najbliższych członków rodziny np. w postępowaniach dotyczących tzw. nieujawnionych źródeł przychodów („uszczelnienie systemu (...) poprzez uzyskanie pewności prawnopodatkowej odnośnie nabytego majątku”).
Tagi: taksa notarialna, darowizna, zakup mieszkania
Opinie naszych zadowolonych Klientów